32 bit 64 bit farkı nedir?

32 bit  64 bit sistemler arasında ne farkı var?

32 bit programları 64 bit sistemde kullanmak sorun yaratır mı?

sedapekmez sedapekmez (624)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    32 bit ve 64 bit farkını şu şekilde özetleyebilirim:

    Teknik açıdan 32 bit 64 bit farkı;

    1. 32 bit ile sadece 4 GB  RAM'e kadar kullanabilirsiniz.  4 GB  RAM üstü RAM için 64 bit kullanılmalıdır.
    2. 64 bit' deTüm işaretçiler 8 bayt yerine 4 bayt alır. 64 bit sistemde bu da 30% performans artışına yakın bir değer demektir.
    3. 4GB RAM'iniz olsa bile pek çok 32 bit işletim sistemi  üzerinde çalışan yazılımların sadece 2GB'a kadar kullanmalarına izin verir. Kalan 2 GB işletim sistemi ile uygulama arasında, sürücülerle data paylaşımı için rezerve edilir.

    Kullanıcı perspektifinden  32 bit 64 bit farkı;

    1. Uygulama hızı 64 bit de 32 bit'e nazaran daha hızlıdır. Uygulamanında 64 bit desteğinin olması gerekir, pek çok kullanıcı bu hız farkına varamayabilir.
    2. Büyük boyutlu dosyalarla işlem yapıyorsanız, video, fotograf gibi büyük boyutlu RAM ihtiyacınız olacağından 32 bit yerine 64 bit sistemler seçilmelidir.
    3. Bazı donanımlar 64 bit sürücüsüne sahip değildir. Anakartın ve işlemcinin 64 bit olması yeterli olmayabilir ilave donanımlar için 64 bit sürücüsü var mı diye kontrol edilmelidir.

    32 bit programları 64 bit işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz. 32 bit sürücüleri 64 bit sisteme yükleyemezsiniz.

    sedapekmez sedapekmez (624)