80072EFE hatası : Windows 7 güncelleştirmeleri yüklenmiyor

Bilgisayarımda virüs olduğu için bilgisayarı formatladım. Orjinal Microsoft Windows 7 kullanıyorum. Microsoft Windows 7 yüklemeyi tamamladım. Fakat Windows 7 güncellemelerini yükleyemiyorum. Windows 7 güncelleştirmeleri yüklerken 80072EFE hatası veriyor. Bazen hata kodu  80072f76 oluyor.

Windows 7 güncelleştirmelerini yüklerden  80072EFE hatası veya  80072f76 hatası almamın sebebi ne olabilir?

Çözüm konusunda yardım bekliyorum.

emel emel (67)
10 yıl önce sordu

    Toplam 7 Cevap

    Windows 7 güncelleştirmelerini yüklerken  80072efe veya 80072f76 hatası almanızın bir kaç sebebi olabilir.

    Benzer şekilde güncelleştirme hata kodları şu şekilde de olabilir:

    • WindowsUpdate_80072efe

    • 0x80072efe

    • WindowsUpdate_80072f76

    • 0x80072f76

     Windows 7 güncelleştirmeleri denetlerken Windows Update 80072efe veya 80072f76 hatası alıyorsanız, bunun nedeni bilgisayarınız ile Windows Update sunucuları arasındaki bağlantının kesintiye uğraması olabilir. Windows Update'i kapatın, 10 - 15 dakika bekleyin ve Windows Update'i yeniden çalıştırın.
    Normalde Windows 7 güncelleştirmei yüklerken 80072efe veya 80072f76 hatası alıyorsanız bu işlemden sonra düzelmelidir.

    Fakat güncelleştirmeleri yüklerken hâlâ  80072efe veya 80072f76 hatası alıyorsanız şunları deneyin.

    Windows 7 güncelleştirmeleri yüklerken alınan 80072efe veya 80072f76 hatalarının çözümleri:

    Çözüm 1:

    Bilgisayarınıza rootkit bulaşmış olabilir. TDSS truva atı buna sebep olabilir.

    1. TDSS indir adresinden TDSS temizleyiciyi indirin.
    2. TDSS killer 'ı çalıştırın ve yönergeleri izleyin.
    3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    4. Windows 7 güncelleştirmeleri kontrol edin. Sorun düzelmiş olmalı.

    Çözüm 2:

    1. Tarayıcınızı açın. Chrome, Firefox, Internet Explorer. Adres satırına uzmanim.net yazın enter'a basın.
    2. uzmanim.net sitesi açılmıyorsa, antivirüs programınız, firewal programınız, internet güvenlik yazılımınız varsa kapatın.
    3. Windows 7 güncelleştirmeleri kontrol edin.  Antivirüs yazılımları bazen 80072efe veya 80072f76 hatasına yol açabilir.

    Çözüm 3:

    1. Şu programlardan birini kullanıyorsanız kapatın (veya benzer görevi yapan)

      McAfee firewall
      Norton Internet Security
      Zone Alarm Firewall
      Panda firewall
      Comodo Firewall

    2. Başlattan ara'ya gelin (Programları ve dosyaları ara yazan bölüm) gelin SERVICES.MSC yazın Enter tuşuna basın.

    3. Şifreleme Hizmetleri bulun sağ tuşla tıklayın Durdur seçin.

    4. C:\Windows\System32 klasörü altındaki Catroot2 klasörünü silin.

    5. Başlattan ara'ya gelin (Programları ve dosyaları ara yazan bölüm) gelin SERVICES.MSC yazın Enter tuşuna basın.

    6. Şifreleme Hizmetleri bulun sağ tulşa tıklayın Başlat seçin.

    7. Windows 7 güncellemelerini kontrol edin.

    Çözüm 4: DNS değiştirin. DNS değiştirme nasıl yapılır öğrenmek için: DNS değiştirme

    Çözüm 5:

    Windows Güncelleştirme Aracısı'nın son sürümünü yükleyin.
    Windows Güncelleştirme Aracısı Windows 7, Windows 8 için son sürüm indir  (@alibebek teşekkürler)

    Çözüm 6:

    80072efe veya 80072f76  hatası  özellikle bazı sitelere uygulanan erişim yasağından sonra artış göstermeye başladı. Bazı servis sağlayıcıların, yine bazı erişim noktalarında Windows servisleri ile ilgili engelleme olduğunu düşünüyorum. Farklı bir servis sağlayıcıdan (Vodafone, Superonline, Türktelekom) erişim imkanınız varsa  onun üzerinden güncelleme işlemini başlatın. Cep telefonu üzerinden internete bağlanarak güncellemeyi başlatın ve daha sonra nomal kablosuza geçin (öneri için @rslclk'a teşekkürler)

    Yukarıdaki işlemlerden sonra, Windows güncelleştirme hataları 780072efe veya 80072f76  çözülmüş olmalı.

    hakan hakan (15409)
    10 yıl önce cevaplandı

      Merhabalar,

      3 gündür uğraşıyordum. 80072efe hatasının çözümünü bulabildim. win 7 x64 için paylaşıyorum.

      1 - @alibebek arkadaşımızın paylaştığı linkten başladım.

      https://support.microsoft.com/tr-tr/help/949104/how-to-update-the-windows-update-agent-to-the-latest-version

      80072efe hata kodunu vermedi lakin güncelleme de yapmadı :) yani sorun devam ediyordu.

      2 - aşağıdaki linkte yer alan kalın olan yazılardan "for" ile başlayan kısmı kopyaladım. CMD yi yönetici olarak çalıştırıp kodu CMD ye yapıştırdım.

      https://social.msdn.microsoft.com/Forums/vstudio/en-US/9e46d797-a956-449b-8c52-af308e188436/installing-net-framework-40-windows61kb958488v6001x64msu-problem?forum=netfxsetup

      linkteki işlemleri sırası ile yaptım ve şunu fark ettim. benim yüklemek istediğim framework 4.0 ile yukarıdaki linkte yer alan framework 4.0 sürümlerinin içerikleri aynı değildi. linktekini indirip kurarken framework 4.0 profilini kurarak başladığı için 4.0 güncellemesi tamamlanmış oldu.

      sonrasında windows update açıldı ve tüm güncellemelerin yüklemesini yapmaya başladı. ve SORUN ÇÖZÜLDÜ.

      NOT : Bu çok sıkıcı ve uğraştırıcı bir durum olduğu için paylaşmak istedim. Bana faydası olduğu gibi umarım size de faydası olur.

      İyi Çalışmalar

      sympathyc sympathyc (11)
      1 yıl önce cevaplandı

        Arkadaşlar burda yazılan hiçbir şey çözüm değil. Bu sorun beni delirttiydi. En sonunda çözümü buldum sadece sonraki arkadaşlara faydası dokunsun diye siteye üye oldum. Sorunun çözümü şu kullandığımız Windows update aracısı eski olduğu için güncelleme alamıyoruz. Çözüm tabiki üreticisinde işte size link: https://support.microsoft.com/tr-tr/help/949104/how-to-update-the-windows-update-agent-to-the-latest-version

        alibebek alibebek (1)
        7 yıl önce cevaplandı

          Dostum;
          Burda yazılanlara ek olarak senin dediğini de yaptım, çözüm bulabilmiş değilim. Yine de teşekkürler. Belki başkasına yardımı dokunur. (Beni de delirtti ^_^)

          düzeltme:
          Sorunu çözdüm. Laptop ya da wifi dongle olmadığı için masaüstü bilgisayarda sorunum devam ediyordu. VPN programı yükledim. Dns filan uğraşılmaz, işe de yaramaz.

          Ancak bu benim alt sorunumdu, üst sorunum halen devam ediyor ;)
          [Yüklemek istediğim bir programda hata aldım (C++ kütüphaneleri olmadığı için). Microsoft Visual C++ Redistributable kurmam gerekiyordu. İndirdim ve kurarken bunda da hata aldım. Araştırmalarım sonucu güncelleme olmadığı için hata aldığımı öğrendim. Yukarıda belirttiğim gibi VPN ile uzun bir süre sonra sorunu hallettim. Ancak halen C++ redistributable hatası alıyorum.] konu dışı olduğu için köşeli parantezle açıkladım ^_^

          tüm sorunları hallettim, en son sorunun çözümünü de yazayım (belki lazım olur birine):
          7601.17514.101119-1850_Update_Sp_Wave1-GRMSP1.1_DVD.iso
          dosyasını microsoft'un sitesinden inidirip, dvd'ye yazıp ya da sanal sürücüde açıp setup.exe'yi yüklüyoruz. Sonrasında C++ kütüphaneleri sorunsuz yükleniyor. Windows 10'a geçme zorunluluğumuz da kalmıyor.

          karanmurdar karanmurdar (1)
          7 yıl önce cevaplandı

            Arkadaşlar, bu sorun benide deli etti ve yukarıdaki tüm çözüm önerilerini denedim yine de olmadı ben de bağlı olduğum wifi yi kapatıp telefonumdaki kişisel erişimi açarak bilgisayarı telefona bağladım telefonumun internetiyle güncellemeleri tekrar kontrol ettirdim ve güncellemeler geldi sonra telefonumun internetinden bağlantıyı kesip tekrar evin wifisine bağlandım güncellemeleri yükledim, telefondan internet yemiyor sadece güncellemeleri denetlese yeter, gerisini hata verilen wifiden halledersiniz, ha internetiniz bolsa güncellemeleri de telefonunuza bağlı yapabilirsiniz

            rslclk rslclk (1)
            7 yıl önce cevaplandı

              arkadaşlar, 80072efe sorunumu, bilgisayarın vifi internet bağlantısını kapatıp telefonun hotspot'uyla bilgisayarımı internete bağlayıp çözdüm. hp g62 dizüstü bilgisayarımda w7'yi güncellemeye çalıştığımda karşıma çıkan bu sorunu, fabrika ayarlarına döndürüp güncellemeye çalıştığımda da gördüm. Nihayet buradaki çözümleri okuyup, anlamsız gelse de basit olduğundan denediğim rslclk arkadaşın yöntemiyle çözdüm. Teşekkürler rslclk.

              72efe 72efe (1)
              4 yıl önce cevaplandı

                7601.17514.101119-1850_Update_Sp_Wave1-GRMSP1.1_DVD.iso hocam indirme linkini bulamıyorum indirme linki yollama sansın varmı

                mstfryhn mstfryhn (1)