ASP.NET Web Site ve ASP.NET Web Application arasında ne fark var?

Visual studio ile proje yaratırken Asp.Net Website veya Asp.Net Web Application olarak proje yaratabilirsiniz.

ASP.NET Web Site veya ASP.NET Web Application'dan hangisini seçilmeli? ASP.NET Web Site ve ASP.NET Web Application arasında ne fark var? Hangisi daha avantajlı, farkları, artıları, eksileri neler?

ASP.NET Web Site ve ASP.NET Web Application arasında ne fark var?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Asp.Net Web application projelerinde:

    1. Proje Yapısı: Tüm proje bilgilerin .csproj veya .vbproj dosyalarında saklanır. Projede yer alan dosyalar, proje referansları bu dosyalarda saklanır.
    2. Derleme: Uygulamanızı geliştirme yaptığınız bilgisayarda derlemeniz gereklidir.
      Derleme sonrasında tek bir assembly (.dll dosyası) ve aspx, ascx gibi ayrı dosyalar üretirsiniz.
    3. Namespace:  sayfalara, kontrollere ve sınıflara açık olarak namespace eklenir
    4. Dağıtım:  Uygulamanızın derlenmesi sonucunda üretilecek Assembly (.dll) dosyasını sunucuya atmalısınız

    Asp.Net Web Site projelerinde:

    1. Proje Yapısı: proje dosyası oluşturulmaz, .csproj veya .vbproj yoktur. Klasör yapısındaki tüm dosyalar projeye eklenir.
    2. Derleme:  Derleme çalışma anında sunucuya gelen ilk istekte gerçekleşir.
      Sunucuda ki bu derleme sonrasında bir çok Assembly (.dll dosyası) üretilir.
    3. Namespace:  sayfalara, kontrollere ve sınıflara açık olarak namespace eklenmez.
    4. Dağıtım:  Tüm kaynak dosyalarınızı IIS yüklü web sunucuya atmanız gerekir.
      Ön derleme yaptıysanız, ön derleme çıktılarını sunucuya atmalısınız.

    Asp.Net'de yeniyseniz Asp.Net Web application projesi yapmanız daha uygundur.

    alattin alattin (16984)