Asp.Net MVC uygulamasının performasını nasıl arttırırım?

ASP.NET MVC uygulamasının performansı nasıl arttırılır?
ASP.NET MVC uygulamasında yapılması gereken iyileştirmeler nelerdir?

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    1. Son halini verdiğiniz ve artık yayına alacağınız uygulamanızın Release modda deploy edildiğinden emin olun. Web.config içerisinde compilation satırını debug'dan çıkartın.
      <compilation debug="false"></compilation>
    2. Hangi View Engine ile çalışıyorsanız (Razor, Asp.Net View Engine) sadece gerekli olanı aktif edin.
      Global.asax içerisinde, Razor  view engine için şu satırı ekleyin.
      protected void Application_Start()
      {
          ViewEngines.Engines.Clear();
          ViewEngines.Engines.Add(new RazorViewEngine());
      }
    3. CachedDataAnnotationsModelMetadataProvider dan faydalanın.
      global.asax dosyasını açın ve  Application_Start metodunun içine şu satırı yerleştirin.
      ModelMetadataProviders.Current = new CachedDataAnnotationsModelMetadataProvider();
    4. View'lere Null model geçmeyin.
      View'lerinize mutlaka Model bağlayın. Projelerinizde ViewModel kullanın. Html yardımcı sınıfından faydalanın ve strongly-typedHtml.TextBoxFor(m => m.Ad) gibi) ifadeler kullanın
      // KÖTÜ
      public ActionResult Profil()
      {
          return View();
      }
      // İYİ
      public ActionResult Profil()
      {
          return View(new ProfilViewModel());
      }
    5. URL Rewrite  kullanmıyorsanız IIS'den kaldırın.

    6. İhtiyacınız varsa,sayfanız çok değişmiyorsa, Cache için OutputCacheAttribute kullanın,

      [OutputCache(VaryByParam = "none", Duration = 3600)]
      public ActionResult Makale()
      {
          return View(new MakaleViewModel());
      }
    7. HTTP sıkıştırma kullanın. Web.config'e şu satırı ilave edin.

      <system.webserver>
      <urlcompression dodynamiccompression="true" dostaticcompression="true" dynamiccompressionbeforecache="true"></urlcompression>
      </system.webserver>
    8. Kullanmadığınız HTTP modüllerini kaldırın. Web.config'de, eger modülleri kullanmıyorsanız, şu satırları ilave edin
      <httpmodules>
            <remove name="WindowsAuthentication"></remove>
            <remove name="PassportAuthentication"></remove>
            <remove name="Profile"></remove>
            <remove name="AnonymousIdentification"></remove>
      </httpmodules>
    9. İzlemeyi kapatın (Tracing) (web.config)

      <configuration>
           <system.web>
                <trace enabled="false"></trace>
           </system.web>
      </configuration>

    alattin alattin (16999)