C# ayın son günü nasıl bulunur?

Microsoft .Net, C# programlama dili kullanılarak ayın son gününü nasıl bulabilirim?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    C# programlama dili kullanılarak ayın son gününü bulmak için aşağıdaki kod bloğundan yararlanabiliriz.

    DateTime aysonu = new DateTime(DateTime.Now.Year, DateTime.Now.Month + 1, 1).AddDays(-1);

    ergin ergin (2539)
    10 yıl önce cevaplandı

      Merhaba aşağıda yapmış olduğum method örneğin,sana yardımcı olacağını umuyorum.

      //ilk olarak DateTime Structure'ından faydalanıyoruz.
      public DateTime AyinSonGunu(DateTime tarih)
      {
      //daha sonra yeni bir instance alarak methodumuzun içerisine alacağı değeri belirliyoruz.
          tarih=new DateTime(tarih.Year,tarih.Month,1);
      //son olarak methodumuzun geriye döndüreceği değeri belirliyoruz.
          return tarih.AddMonths(1).AddDays(-1);
      }

      ahmet ahmet (11)
      10 yıl önce cevaplandı

        DateTime aysonu = new DateTime(DateTime.Now.Year, DateTime.Now.Month + 1, 1).AddDays(-1); 12 ay işe yaramaz. önümüzdeki ay kodlamanız çatlar çünkü 13. ay diye birşey yoktur ::))

        onun yerine DateTime aysonu = new DateTime(DateTime.Now.Year, DateTime.Now.Month, 1).AddMonths(1).AddDays(-1); kullanılmalı

        emrezanbak emrezanbak (1)