C#' da Xml Oluşturma ve Veri Ekleme Nasıl Gerçekleştirebilirim?

cSharp ' da XML Dosyası nasıl oluşturulur ve veri saklama işlemini nasıl gerçekleştirebilirim ?

emkoroglu emkoroglu (327)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    using System.Xml;
    using System.Xml.Linq;

    XmlTextWriter xmlolustur = new XmlTextWriter(@"veri.xml", UTF8Encoding.UTF8);
    // Dosyanın Kaydedilceği yer ve Dil Kodlaması
                xmlolustur.WriteStartDocument();// Element Oluşturma Başlangıcı
                xmlolustur.WriteComment("uzmanim.net"); // Açıklama Satırı Ekledik
                xmlolustur.WriteStartElement("CHANNEL");//item Etiketi ekledik.
                xmlolustur.WriteEndDocument();//Element Oluşturma işleminı sonlandırdık
                 xmlolustur.Close();//Dosya Bağlantısını Kapatıyoruz..!

     XmlDocument doc = new XmlDocument();
                doc.Load(@"veri.xml");
                XmlElement UserElement = doc.CreateElement("ÜyeBilgileri");//Element Ekledik.
                UserElement.SetAttribute("UydeId", Guid.NewGuid().ToString());//Elemente bir attribute ve Guid id  atadık

     XmlElement kullaniciadi = doc.CreateElement("KullaniciAdi");//Kullanicilar elementi içine bir kayıt ekledik
                kullaniciadi.InnerText = "username";//kayıt için değer atadık
                UserElement.AppendChild(kullaniciadi);//kayıt için parent atadık //(kullaniciadi parenti)

                XmlElement password= doc.CreateElement("Password"); // Kullanıcılar elementi içerisine kayıt ekledik
                password.InnerText = "Parola"; //Password elementi içerisine değer atadık
                UserElement.AppendChild(password);//kayıt için parent atadık (password parenti)

                XmlElement uyeTarih = doc.CreateElement("UyeTarihi");
                uyeTarih.InnerText = "01.10.2013";
                UserElement.AppendChild(uyeTarih); //kayıt için parent atadık (uyeTarih parenti)

                XmlElement uyeMail = doc.CreateElement("UyeE-Mail");
                uyeMail.InnerText = "emkoroglu@uzmanim.net";
                UserElement.AppendChild(uyeMail); (uyeMail parenti)

                doc.DocumentElement.AppendChild(UserElement); //Dosyamıza elementleri ve kayıtları ekledik

                XmlTextWriter xmleEkle = new XmlTextWriter(@"veri.xml", null); // Fiziksel olarak kayıtları ekliyoruz
                xmleEkle.Formatting = Formatting.Indented;
                doc.WriteContentTo(xmleEkle); // Kayıt başarıyla gerçekleştirildi
                xmleEkle.Close(); // Xml Dosyamızla bağlantımızı kesiyoruz..!

     // Çıktı :

    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <!--uzmanim.net-->
    <CHANNEL>
      <ÜyeBilgileri UydeId="a4588879-9d06-477c-a488-23579ee85614">
        <KullaniciAdi>username</KullaniciAdi>
        <Password>Parola</Password>
        <UyeTarihi>01.10.2013</UyeTarihi>
        <UyeE-Mail>emkoroglu@uzmanim.net</UyeE-Mail>
      </ÜyeBilgileri>
    </CHANNEL>

    Üye Bilgileri Parentine Guıd ile UydeId türettik. Guid fonksiyonu ile id Türetmeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

    Guid Fonksiyonu

    emkoroglu emkoroglu (327)