CSS dış hat çizgilerini(outline) kaldırmak

Web sayfalarında genellikle linklere, resimlere tıkladığımızda gördüğümüz kesikli gri çizgiler görülmektedir. Firefoxda böyle bir sorun var iken İnternet Explorer ve Google Chrome'da sadece elemanın çevreleyen sarı bir çizgi görünmektedir.

CSS ile kesikli gri renkteki bu dış hat çizgilerini kaldırabilir miyiz?

CSS dış hat çizgilerini(outline) nasıl kaldırılır?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Genelde web sitelerinde görülen dış hat çizgilerinin(outline) oluşturduğu kesikli gri çizgiler rahatsız etmektedir. Bunda en çok son zamanlarda gelişen metin yerine resim koyma metotlarınında etkisi bulunmaktadır. Farklı tarayıcılar farklı şekillerde karşımıza çıkan bu problem için CSS outline ile basit bir şekilde çözüm üretebiliriz.

    CSS dış hat çizgilerini(outline) kaldırmak

    a {
        outline:none;
    }

    img {
        outline:none;
    }

    Bu tanımlar sayesinde tüm tarayıcılar için  linklerde ve resimlerde  oluşan dış hat çizgileri(outline) problemini çözmüş olacağız. Bu tanımla yöntemi ile textboxlar, textarealar vb. form elemenlarında oluşan çizgilerden de kurtulabiliriz.

    ergin ergin (2539)