Javascript'in kapalı olduğunu nasıl anlarım?

Hazırladığınız sitede bolca Javascript varsa ve eğer kullanıcı Internet Explorer, Chrome, Firefox gibi  kullandığı tarayıcıda Javascript'i devredışı bırakırsa, sitenizdeki pek çok özellik doğru çalışmayacaktır.

Kullanıcının tarayıcısında Javascript özelliğinin kapatılmış olduğunu nasıl anlarsınız?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    noscript elementi Javascript kapalı olduğunda çalıştırılır. Böylelikle kullanıcı bilgisayarında tarayıcı tarafında Javascript kapatılmışsa yapılması gereken senaryoyu noscript elementi içerisinde yapabilirsiniz.

    noscript elementini şu şekilde kullanabilirsiniz.

    <script type="javascript">
       // javascript kodunuz burada
    </script>
    <noscript>
        <p>Eğer kullanıcı tarafında javascript kapalıysa yukarıdaki satır çalışmayacak ve burası çalışacaktır.</p>
    </noscript>

    Sunucu taraflı Javascript in kapalı olduğunu kontrol etmek çok iyi bir fikir olmamakla beraber, Javascript ile bir cookie oluşturmayı ve bu cookie'ye sunucu tarafında erişmeyi deneyebilirsiniz.

    Önceliğiniz noscript olmalıdır.

    alattin alattin (16984)