Rootkit nedir? Rootkit nasıl temizlenir?

  1. Rootkit nedir?
  2. Rootkit nasıl bulaşır?
  3. Rootkit nasıl temizlenir?
  4. Rootkit nasıl tespit edilir?
  5. Rootkit'in zararı nedir?
mavibilgisayar mavibilgisayar (562)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Rootkit nedir?

    Rootkit bilgisayara bulaşan, çalışan işlemler arasında kendini gizleyen, kötü niyetli kişilere, uzaktan bilgisayarınızın tam hakimiyetini sağlayan tespit edilmesi oldukça zor olan  bilgisayar programıdır. Virüsler gibi amacı sisteminizi yavaşlatmak ve yayılmak değildir. Bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmeyi hedeflemektedir. Siz farkında olmadan örneğin internete bağlıyken bilgisayarınız Rootkit yazılımlarla kontrol edilebilir, yine siz farkında olmadan Kötü niyetli sitelere girilebilir, bilgisayarınız siber saldırılarda kullanılabilir ve tüm bunlar olurken siz hiç birşeyin farkında olmayabilirsiniz. Pek çoğu işletim sisteminin çekirdeğine kendini yerleştirdiği için, antivirüsler tarafından tespit edilmesi oldukça zordur.

    Rootkit nasıl bulaşır?

    Rootkit yazılımlar genelde Crack, Key generatorkopya yazılım kullanımı ile bulaşırlar. Zararlı sitelerden indirilen yazılımların çoğunda bu tür rootkit yazılımlar mevcuttur. CrackKey generatorkopya yazılım gibi illegal yazılımlar görünürde amacını yerine getiriyor gibi görünse de arka planda sisteminize bir rootkit yükleme olasılıkları çok yüksektir.  İşletim sistemindeki güvenlik açıkları da Rootkit yüklenmesine olanak sağlayabilir. Bu sebepten kullandığınız işletim sistemine göre güvenlik açıkları için üretilen yamaları düzenli olarak yüklemelisiniz.

    Rootkit nasıl temizlenir?

    Rootkit işletim sisteminin çekirdeğine kendini eklediğinden, bilgisayarınızda çalışan antivirüs yazılımı Rootkit'i tespit edemez. Rootkit işletim sistemi çekirdek seviyesinde bilgiler göndererek antivirüs yazılımını yanıltabilir ve rootkit'in tespitini imkansız hale getirebilir. Sisteme bulaşan rootkit'in yeteneğine göre, rootkit temizleme imkansız hale gelebilir ve  temizleme işlemi formata kadar gidebilir.

    Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 için ücretsiz rootkit temizleme araçlarına şu linkten ulaşabilirsiniz:
    Windows için en iyi 5 Rootkit Temizleyici

    Rootkit nasıl tespit edilir?

    Rootkit tarama ve tespit etme için gelişmiş yazılımlar mevcuttur. Antivirüs ücreticilerinin ücretsiz olarak dağıttığı Rootkit tarayıcılar rootkit tespit etmek için kullanılabilir.

    Windows XP, Windows VistaWindows 7Windows 8 için ücretsiz rootkit tespit etme araçlarına şu linkten ulaşabilirsiniz:
    Windows için en iyi 5 Rootkit Temizleyici

    Rootkit'in zararı nedir?

    Rootkit bilgisayarınızı tamamen kontrol dışı bırakabilir ve kötü niyetli kişilerin bilgisayarınızı istediği amaç için kullanmasını sağlayabilir. Bilgisayarınız bir devlet kurumuna siber saldırıda kullanılabilir, çocuk istismarı suçuna karışabilir ve tüm bunlar olurken siz hiç bir şeyin farkında olmayabilirsiniz.

    mavibilgisayar mavibilgisayar (562)
    10 yıl önce cevaplandı

    rootkit bende var bende490 dolar istiyo bu rootkit nasıl silerim

    kullanici108757 kullanici108757 (1)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Fidye virüsü / yazılımı olabilir mi? alattin 4 yıl önce