Sabit disk ve bellek hatalarını denetleme nasıl yapılır?

EceKoc EceKoc (834)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sabit disk hatalarını denetlemek için

    1. Başlat düğmesini ve ardından Bilgisayar'ı tıklatın.

    2. Denetlemek istediğiniz sürücüyü sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.

    3. Araçlar sekmesini ve sonra da Hata Denetimi'nin altında Şimdi denetle'yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

      • Tarama işleminin algıladığı dosya ve klasörlerle ilgili sorunları otomatik olarak onarmak için Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt seçeneğini belirleyin. Aksi durumda, disk denetimi sorunları bildirir ama onarmaz.

      • Kapsamlı bir disk denetimi gerçekleştirmek için Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış seçeneğini belirleyin. Tarama işlemi, sürücüdeki fiziksel hataları bulup onarmaya çalışır ve tamamlanması uzun zaman alabilir.

      • Dosya hatalarını ve fiziksel hataları birlikte denetlemek için, hem Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt seçeneğini hem de Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış seçeneğini işaretleyin.

    Bellek sorunlarını denetlemek için

    1. Bellek Tanılama Aracı'nı açmak için Başlat düğmesini ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna Bellek yazın ve Bilgisayarın bellek sorunlarını tanıla'yı tıklatın.‌ Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

    2. Aracın çalıştırılacağı zamanı seçin. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp aracı hemen çalıştırmayı seçerseniz, çalışmanızı kaydettiğinizden ve çalışan bütün programlarınızı kapattığınızdan emin olun. Bellek Tanılama Aracı Windows'u yeniden başlattığınızda otomatik olarak çalışır.

    EceKoc EceKoc (834)