Silinen fotoğrafları geri getirme

Fotoğraf makinamı bilgisayara taktım. Amacım fotoğrafları bilgisayara aktarmaktı. Fakat yanlışlıkla tüm fotoğrafları sildim.  Geri dönüşüm kutusunu da boşalttım. SD kart üzerinki tüm fotoğraflar silindi. Silinen fotoğraflar  nasıl geri getirilir? Yanlışlıkla silinen fotoğrafları nasıl kurtarırım? Silinen  fotoğrafların tekrardan kurtarılması mümkün mü?

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Recuva yazılımı ile silinen fotoğrafları geri getirmek mümkündür. Silinen fotoğrafların geri dönüşüm kutusundan da silinmiş olmasının bir önemi yoktur.

    Tek dikkat etmeniz gereken nokta üzerine tekrardan fotoğraf çekmemiş olmalısınız.  Çekmişseniz dahi bir kısmı kurtarılabilir.

    Eğer 500MB (iyi kalitede yaklaşık 250-300 fotoğraf) fotoğrafı sildiniz ve daha sonra üzerine 50 MB (iyi kalitede 25-30 fotoğraf) çektiyseniz geri kalan yaklaşık 450MB resim kurtarılabilir demektir.

    Recuva ile silinen  fotoğrafları geri getirmeniz mümkün.  Recuva ücretsiz bir fotoğraf kurtarma yazılımıdır.
    Recuva silinen fotoğraf kurtarma yazılımını buradan indirebilirsiniz.

    Recuva silinen fotoğraf kurtarma yazılımını indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin.

    Kurulum sırasında dikkat etmeniz gereken bir aşama yoktur.  Olumlu seçenekleri tıklayarak kurulumu bitirebilirsiniz.

    Kurulum bittikten sonra açılacak Recuva Kurtarma Sihirbazı ekranında (Welcome to Recuva Wizard)Next butonunu tıklayın.

    File Type ekranında silinen ve kurtarmak istediğiniz dosya türünü seçin.

    Silinen Fotoğrafları geri getirmek için için Pictures

    File Location Ekranında dosyanın nereden silindiğini seçmelisiniz.

    Eğer bu bir fotoğraf makinası veya usb bellek gibi bir taşınabilir medya ise On my Media Card or iPod seçmelisiniz.

    Silinen dosyanın  hangi konumdan silindiğinden emin değilseniz o zaman I'm not sure seçmelisiniz.

    Sonrasında Next  butonuna basın.

    Thank you, Recuva is now ready to search your files ekranında  Enable Deep Scan işaretleyin. Enable Deep Scan sayesinde derinlemesine bir tarama gerçekleşecektir. İşlem biraz uzun sürecektir fakat bu sayede silinen fotoğraflar derinlemesine aranacaktır.

    Start butonlarını tıklayarak silinen fotoğrafları geri getirmesilinen fotoğrafları kurtarma işlemine başlayabilirsiniz.

    RecuvaSilinen fotoğrafları kurtarma ekranında silinen dosyaları listeleyecektir.

    Buradan teker teker kurtarmak istediğiniz fotğrafları seçebilirsiniz veya yanında FileName yazan  kutuyu işaretleyerek tümünü seçebilirsiniz.

    Daha sonra pencerenin sağ alt bölümünde bulunan Recover butonunu tıklayın.

    Klasöre gözat penceresi çıkacaktır. Klasöre gözat penceresinde silinen fotoğrafları geri getirmek için kullanılacak  konumu seçin. Bu konum kurtarma yaptığınız medya ile aynı olmamalıdır.

    Silinen fotoğrafları geri getirmek recuva silinen fotoğrafları kurtarma yazılımı ile oldukça kolaydır.

    hakan hakan (15394)