Visual Studio ile Javascript dosyalarının boyutunu(Minification) nasıl azaltırım?

Visual Studio 2010 ile Javascript Minification nasıl gerçekleştirilir? Visual Studio 2010 ile Javascript dosyalarının boyutunu nasıl azaltırım?

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Minification,  özellikle javascript dosyalarının (.js) ürün aşamasında, içerisinde bulunan gereksiz karakterlerin, boşluk, açıklama alanları, kaynak koddan kaldırılması, uzun değişken ve metot adlarının kısaltılmasıdır. Minimize işlemi gerçekleştirilirken javascript dosyasının işlevselliği  değişmez.

    Peki bunu neden yaparız? Performans için. Minimize işleminden sonra javascript  dosya boyutunda  gözle görülür bir azalma olur. minimize edilmiş dosya kullanıcı bilgisayarına daha hızlı indirilir.

    Visual Studio 2010 için bir Minifier eklentisi mevcuttur.Visual Studio Minifier eklentisini buradan indirebilirsiniz.

    Minifier eklentisi Visual Studio 2010'a yüklendikten sonra Visual Studio 2010'u kapatın ve tekrar açın.  Minifier kullanıma hazırdır. Yapmanız gereken tek bir işlem kaldı.

    Minimize etmek istediğiniz Javascrip uzantı dosyanızı tıklayın. Javascript dosyasının Özellikler bölümünde Custom Tool karşısına GoogleClosureCompiler yazın. Bunu yazıp herhangi bir alanı tıkladığınızda javascriptDosyaAdı.min.js şeklinde minimize edilmiş javascript dosyanız üretilecektir.

    Artık sayfalarınız içerisinde .min.js adlı javascript doslayarınıza link verebilirsiniz.

    alattin alattin (16999)