Ads by Sense kaldırma

Ads by Sense virüs müAds by Sense kaldırmaAds by Sense temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Ads by Sense teknik olarak virüs değildir. Internet tarayıcınızın içinde ekranın sol tarafında sidebar yani kenar çubuğu olarak size reklam görüntüler. Chrome, Firefox, Internet Explorer tarayıcılarından hangisini kullandığınızın bir önemi yoktur. Hangi sitede olursanız olun Ads by Sense size kenar çubu içerisinde Ads by Sense ibaresi ile metin reklamlar görüntüler.  Bazen bu reklamlar resim de olabilir.

Ads by Sense virüs olmamasına rağmen virüsler kadar rahatsız edici olabilir ve bu reklamlar can sıkıcı bir hale gelir. Pek çok kişi Ads by Sense'i reklam virüsü olarak tanımlanır. Fakat hiç bir virüs özelliği göstermez.

Ads by Sense kaldırma, Ads by Sense temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. Ads by Sense kaldırma ve Ads by Sense temizleme işlemi şu aşamalardan oluşacaktır:

  1. Ads by Sense potansiyel istenmeyen yazılımı ve reklam yazılımının kaldırılması.
  2. Adwcleaner ile Ads by Sense kaldırma ve temizleme
  3. Junkware Removal Tool ile Ads by Sense kaldırma ve temizleme
  4. Malwarebytes anti-malware ile virüs temizleme ve diğer zararlıların temizlenmesi.

Ads by Sense temizleme işleminde tüm aşamaların eksiksiz yapılması önemlidir. Bu sebepten aşamamaları atlamamamız önerilir. Fakat size uymayan bir durum söz konusu ise sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Takıldığınız bir noktada uzmanim.net'e soru olarak sorabilirsiniz.

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Ads by Sense reklamları nasıl kaldırılır? Ads by Sense nasıl temizlenir? Ads by Sense virüs mü?

    Ads by Sense,  ekranın sol tarafında sidebar yani kenar çubuğu olarak kullanıcıya internet explorer, firefox, Chrome gibi tarayıcılar içerisinde reklamlar gösterir. Bu reklamların amacı Ads by Sense üzerinden kenar çubuğu  içerisinde gösterilen sitelere trafik oluşturmak bu yöntem ile para kazanmaktır.

    Ads by Sense pencereler, metin reklamlar veya resim reklamlar şeklinde karşınıza çıkabilir. Kendiliğinden açılan pencereler siz herhangi bir sitede gezinirken karşınıza çıkabilirler.

    Ads by Sense virüs mü?

    Ads by Sense virüs değildir. Potansiyel istenmeyen yazılımlar, Reklam Yazılımları grubuna giren bir programdır. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınız kurulurlar. Kullanıcının program kurarken yaptığı dikkatsizlikten faydalanırlar. Örneğin Youtube video downloader yazılımı bu tür ücretsiz yazılımlara iyi bir örnektir. Youtube video downloader yazılımını yüklediğinizde onunla beraber pek çok tarayıcı korsanı  ve potansiyel istenmeyen yazılım, reklam yazılımı yüklenir.

    Program kurarken dikkatli olmalısınız. Pek çok reklam yazılımı, potansiyel istenmeyen yazılım gömülü olarak ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Örneğin siz Daemon Tools programın yüklemek istersiniz fakat bu program ile birlikte bilgisayarınıza reklam yazılımları, PUP yani potansiyel istenmeyen yazılımlar da yüklenir.

    Bu yazılımlar virüs değildir. Virüsler kendi kendini kopyalama ve çoğaltma yeteneğine sahiptir. Virüsler amaç olarak sistemi yavaşlatmak veya çökertmek amaçlı tasarlanırlar.  Fakat potansiyel istenmeyen yazılımlarda virüsler gibi tehlikeli olabilirler.  Aşağıdaki anlatılan aşamalarda virüs temizleme işlemide yapılacaktır. O sebepten tüm aşamaları eksiksiz yapmanız önerilir.

    Virüslerden korunamk için mutlaka bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows XP gibi Windows işletim sistemleri için oldukça güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımları vardır. Ev kullanıcılarının virüslerden korunması için bu antivirüs yazılımları oldukça faydalıdır. Virüsler potansiyel istenmeyen yazılımlardan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, şifre, kullanıcı adı, kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi çalabilir.

    Bu tür istenmeyen yazılımlar pek çok kullanıcı tarafından reklam virüsü olarak adlandırılır. Reklam virüsü tanımlaması hatalı bir tanımlamadır. Virüs yazılımlar sistemde kendilerini gizlerler ve bilgi çalmak, sistemi çalışamaz hale getirmek, bilgisayarı yavaşlatmak, kredi kartı, banka bilgileri, şifre kullanıcı adı gibi kritik bilgileri çalmak gibi hedefleri olabilir.

    Windows 8.1 / Windows 8 / Windows7 / Windows XP uyumlu antivirüs programları hangileridir?linkinden ücretsiz bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

    Aşamalardan birinde bir sorun ile karşılaşırsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz. Ads by Sense temizleme aşamalarından en önemlisi ilgili programın tespit edilmesidir. Eğer Ads by Sense yazılımını kaldırmazsanız aşamalar işe yaramayacaktır.

    Ads by Sense kaldırma Adım 1 :  Ads by Sense yazılımının kaldırılması.

    Ads by Sense kaldırma işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

    • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

    • Ads by Sense ile ilişkili programlarını bulun sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin.
      cdn.adnxs.com  ile ilişkili programı şu programlardan biri olabilir:
      WebConnect, SenseWebCakeConduit, Browse2SaveWebCake 3.00  LessTabs,  BrowserDefenderSelection LinksLyricsSay-1LyricXeekerPlus-HD 1.3BetterSurf

      Eğer bu programlardan birisi yoksa ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz.

      Ads by Sense nasıl kaldırılır?  programlar ve özellikleri

    Programlar içerisindeki Ads by Sense programını sağ tuşla tıklayın ve kaldır'ı seçin

    Ads by Sense kaldırma Adım 2 : Adwcleaner ile Ads by Sense kaldırma

    AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan Ads by Sense kaldırma

    1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

       linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      Ads by Sense  kaldır - adwCleaner
      ADWCleaner Ads by Sense istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Ads by Sense ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      Ads by Sense kaldırma - temizleme ekranı
      ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Ads by Sense kaldırma Adım 3: Junkware Removal ile Ads by Sense temizleme

    Junkware Removal  aracı ile  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından  Ads by Sense temizleme

    Junkware Removal, Ads by Sense uzantılarını  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

    Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile   Ads by Sense kaldırma işleminde,  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki Ads by Sense  uzantılarını sileceğiz.

    1. Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır?

       linkinden Junkware temizleme aracını indirin.
    2. İndirdiğiniz  JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
    3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
      Ads by Sense kaldırma - temizleme aracı ile taramaBu işlem biraz vakit alacaktır.  Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
    4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

    Ads by Sense kaldırma Adım 4: Internet Explorer, Chrome, Firefox resetleme

    Ads by Sense'i Internet Explorer'dan kaldırma

    Internet Explorer içerisinde "Dişli" şeklinde görünen ikonu tıklayın ve Internet explorer'ın işlem menüsüne ulaşın.

    Buradan İnternet Seçenekleri - Internet Options bölümünü tıklayın.

    Ads by Sense nasıl kaldırılır? Internet Explorer internet seçenekleri

    Buradan Gelişmiş - Advanced  sekmesini tıklayın ve açılan pencereden Sıfırla - Reset 'i seçin.
    Ads by Sense nasıl silinir? Internet Explorer sıfırlama

    Reset butunundan sonra açılan pencereden "Kişisel ayarları sil"  "Delete personal settings" i işaretleyin ve Sıfırla - Reset i tıklayın.

    Ads by Sense nasıl temizlenir? Internet explorer kişisel ayarları sil

     Ads by Sense'i Firefox'tan kaldırma

    Firefox içerisinde en tepede solda bulunan Firefox yazısının yanındaki aşağı ok butonunu tıklayın ve açılan menüden Yardım - Help > Sorun giderme bilgisi - Troubleshooting Information seçin

    Ads by Sense  nasıl silinir firefox

    açılan pencereden Firefoxu Sıfırla - Reset Firefox seçin.

    Ads by Sense'i Chrome'dan temizleme

    Chrome içerisinde sağ üst köşede alt alta bulunan üç çizgi şeklindeki Chrome menüsünü tıklayın.

    Ayarlar > Ayarlar'a gelin Görünüm  > Ana Sayfa düğmesini göster tıklayın. Yeni Sayfa Sekmesi Değiştir tıklayın. Survey 2014 linki varsa buradan kaldırın.

    Daha sonra Chrome uzantılarını Extentions kontrol edin.

    Araçlar > Uzantıları seçin.

    Ads by Sense nasıl temizlenir chrome

    Chrome uzantıları - Extentions içinde ne olduğunu bilmediğiniz tüm eklentileri silin (varsa  Ads by Sense, RelopiX, You-bar, IsoBuster Toolbar, Ask.ComAsk Toolbarlinkbucks.comSweet PageBrowserDefenderMysearchresults, aartemis​​, Nation zoomHizliarama.com, Yontoo gibi). Silme işlemini eklentinin yanındaki çöp sepeti ikonundan yapabilirsiniz.
    Chrome  Ads by Sense uzantılar kaldır

    Daha sonra yine ayarlar bölümüne girin. Sayfanın altına doğru "Arama motorlarını yönet" i tıklayın.

    Ve varsayılan arama moturunuzu değiştirin.

    Ads by Sense nasıl temizlenir? chrome varsayılan arama motoru değiştirme

    ADIM 5:  Bilgisayarın malware gibi zararlı yazılımlardan arındırılması.

    Bu adımd​a bilgisayarınıza bulaşan malware yazılımlar temizlenecektir.

    Son olarak bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

    1. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
    2. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    MalwareBytes bilgisayarınızı Browser Hijacker yani tarayıcı gaspçısı yazılımlara karşı tarayacaktır.

    Tüm bu işlemlerden sonra Ads by Sense'i bilgisayarınızdan silinecektir.

    Anlatımlar Windows 7 işletim sistemi için yapılmıştır fakat Windows VistaWindows 8 ve Windows XP için kolayca uygulanabilir.

    Sorun devam ederse uzmanim.net'e bildirebilirsiniz.

    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

      Sorunu ADW Cleaner programı ile çözdüm. Teşekkür ederim.

      (sorun Ads by Sense idi)

      classus classus (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Allah'ınıza kurban olayım. Onca yerden çözüm aradım denedim eksiksiz, bir tanesi zerre işe yaramadı. Elinize sağlık!

        balbo balbo (1)
        8 yıl önce cevaplandı

        • bu arada tek başına adwcleaner yetmedi benimkine. 3 ünü de yükledim düzeldi şükür. balbo 8 yıl önce