javascript ile tarih zamanı biçimlendirme / tarih saat format değiştirme

Javascript ile tarih zamanı biçimlendirme  / tarih saat format değiştirme işlemlerinde en çok kullanılan özellikler ve metodlar nelerdir? Javascript ile geçerli  tarih ve saati nasıl gösteririm?  Javascript ile geçerli gün, ay, yıl bilgileri nasıl görüntülerim?  Javascript ile farklı tarih formatlarına dönüşümü nasıl yaparım?

Javascript kullanarak tarih ve saat nasıl biçimlendirilir?

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Javascript Date() veri türü oldukça kullanışlı ve pratiktir. Farklı tarih ve saat formatlarında dönüşüm oldukça kolaydır.

    Javascript ile yeni bir tarih aşağıdaki gibi tanımlayabilirsiniz.

    var d = new Date();
    var d = new Date(milisaniye);
    var d = new Date(tarih);
    var d = new Date(yıl, ay, gün, saat, dakika, saniye, milisaniye);

    Javascript kullanışlı tarih metodları:

    getDate() Ayın gününü dönrürür (1'den 31'e)

    getDay() Haftanın gününü döndürür (0'den 6'ya)

    getFullYear() Yılı döndürür ( dör haneli)

    getHours() Saati döndürür (0'dan 23'e )

    getMilliseconds() Milisaniyeyi döndürür (0'dan 999'a)

    getMinutes() Dakiyayı döndürür (0'dan 59'a)

    getMonth() Ayı döndürür (0'dan 11'e)

    getSeconds() Saniye döndürür (0'dan 59'a)

    Javascript ile ekrana istediğiniz formatta tarihi yazdırabilirsiniz, örneğin;

    <script type="text/javascript">
        var t = new Date();
        var gecerli_gun = t.getDate();
        var gecerli_ay = t.getMonth() + 1; //Ay 0 tabanlıdır. O yuzden +1
        var gecerli_yil = t.getFullYear();
        document.write(gecerli_gun + "-" + gecerli_ay + "-" + gecerli_yil);
    </script>

    Yukarıdaki tarih formatı ekrana : 02-10-2013 formatında gelecektir. Eğer tarihi 02.10.2013 şeklinde noktalı yazdırmak istiyorsanız

    <script type="text/javascript">
        var t = new Date();
        var gecerli_gun = t.getDate();
        var gecerli_ay = t.getMonth() + 1; //Ay 0 tabanlıdır. O yuzden +1
        var gecerli_yil = t.getFullYear();
        document.write(gecerli_gun + "." + gecerli_ay + "." + gecerli_yil);
    </script>

    şeklinde aradaki "-"'leri "." oradak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

    Eğer Tarihi 02 Ekim 2013  formatında yazdırmak istersek

    <script type="text/javascript">
    var aylar = new Array("Ocak", "Şubat", "Mart",
    "Nisan", "Mayıs", "Haziran", "Temmuz", "Agustos", "Eylül,
    "Ekim", "Kasım", "Aralık");
    var t = new Date();
    var gune = t.getDate();
    var ay = t.getMonth();
    var yil = t.getFullYear();
    document.write(gun + "." + aylar[ay] + "-" + yil);
    </script>

    javascript kodunu kullanabilirsiniz.

    Saat işlemleri için aşağıdaki Javascript kodunu kullanabilirsiniz:

    <script type="text/javascript">
    var t = new Date();
    var saat = d.getHours();
    var dakika = d.getMinutes();
    document.write(saat + " : " + dakika);
    </script>

    Yukarıdaki kodun çıktısı 10:31 gibi bir formatta olacaktır.

    alattin alattin (16999)