twitter virüsü nasıl temizlenir?

Twitter'da  tanımadığınız kişileri takip etmeye başladıysanız, sizin bilginiz dışında tweet atıyorsa,  eğer hesabınız ele geçirildiyse veya kontrolünüz dışında etkinlik gösteriyorsa fakat hala hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, Twitter hesabınıza farkında olmadan zararlı bir uygulama yüklemiş, bir uygulamaya farkında olmadan bu işlemleri yapması için izin vermiş olabilirsiniz.

Twitter Hesabım tehlikede mi?

Twitter hesabına virüs bulaşır mı?

Twitter hesabına virüs bulaşırsa nasıl temizlenir?

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Twitter virüsü nasıl temizlenir?

    Eğer hesabınıza Ezgi Mola Virüsü, Şevval Duru virüsü olarak adlandırılan virüs bulaştıysa buradaki temizleme rehberini kullanabilirsiniz:
    Link: Ezgi molanın ifşa görüntüleri internete düştü Twitter virüsü nasıl temizlenir?

    Aşağıda genel Twitter virüsleri nasıl temizlenir ile ilgili güncel bilgiler bulacaksınız.

    Twitter hesabına virüs bulaşır mı?

    Teknik olarak bu söylem hatalıdır.   Twitter hesabınızda işlem yapan sizden yetki almış, izin almış bir uygulamadır.

    Twitter virüsü olarak adlandırılan uygulamalar şu işlemleri yapar.

    • Twitter hesabınızdan sizin haberiniz yokken tweet gönderilir.
    • Hesabınızdan kontrolünüz dışında DM (direkt mesaj) gönderir
    • Tanımadığınız kişileri, bilmediğiniz Twitter hesaplarını takip etmeye başlarsınız.
    • Twitter hesabınıza ait e-posta adresini değiştirmemenize rağmen bizden, "Yakın zamanda Twitter hesabınızla ilişkili e-posta adresinizi değiştirdiniz" mesajı içeren bir e-posta aldıysanız

    Twitter hesabınız siz farkında olmadan başkaları tarafından kullanılıyor olabilir.

    Twitter hesabınıza virüs bulaştıysa ne yapabilirsiniz?

    Aşağıda olası Twitter virüsü bulaştığında yapabilecekleriniz adım adım anlatılmıştır. Senaryo virüse bağlı olarak değişebilir. Siz bu adımları sırası ile takip edin. Size uyan durumları uygulayın.

    Twitter virüsü bulaştı hesabıma giremiyorum, virüs şifremi değiştirdi, ne yapabilirim?

    Bazı twitter virüsleri hesap şifrenizi değiştirir ve hesabınızı çalar. Eğer virüsten dolatı hesabınıza giremiyorsanız aşağıdaki adımları yapın.

    Şifreniz değiştirildiği için artık Twitter hesabınıza giremezsiniz fakat hesabınızı geri almanız mümkün.

    1. Twitter parola sıfırlama adresine buraya tıklayarak ulaşın.
    2. Twitter'a kayıtlı e-mail adresini girin ve Ara butonuna tıklayın / dokunun.
      Twitter virüsü silme Ezgi mola Twitter virüsü
    3. Daha sonra mail adresinize mail önderileceğine dair bir sayfa gelecek bu aşamayı da geçtikten sonra mailinizi kontrol edin.
    4. Aşağıdaki gibi Twitter'dan bir mail gelmiş olmalı. Eğer göremiyorsanız gereksiz e-postaları kontrol etmeniz gerekebilir.
      Ezgi mola Twitter virüsü  hesap parola sıfırlama
    5. Mail geldiyse Şifreniz sıfırla butonuna basarak şifre sıfırlama sayfasını açın ve kendinize yeni bir parola belirleyin.

    Twitter virüsü bulaştı faka hesabınıza girebiliyorsanız şifrenizi değiştirin.

    Twitter şifrenizi değiştirin.

    1. Twitter'a giriş yapın.
    2. ​Ayarlar ve yardım bölümünü tıklayın ve Ayarları seçin.
      Twitter virüsü temizleme
    3. Sol bölümden Şifreyi tıklayın ve önce mevcut sonra yeni şifrenizi girin.
      Twitter şifre değiştirme - twitter virüsü
    4. Değişiklikleri kaydet'i tıklayın.

    Twitter Uygulama erişimlerini kaldırın

    1. Twitter'a giriş yapın.
    2. ​Ayarlar ve yardım bölümünü tıklayın ve Ayarları seçin.
      Twitter virüsü temizleme
    3. Uygulamaları tıklayın. Tanımadığınız, bilmediğiniz, ne olduğunu anlayamadığınız uygulamaların  sağında bulunan "Erişimi Kaldır" butonuna tıklayın.
      twitter uygulama kaldırma

    Yukarıdaki işlemlerden sonra farkında olmadan Twitter hesabınıze bulaşan virüsleri temizleyebilirsiniz.

    Artık hesabınızın güvenliği sağlanmış olmalı ve bundan sonra beklenmedik hesap davranışlarıyla karşılaşmıyor olmalısınız.

    Sorun devam ederse, tarayınıza bir eklenti yüklenmiş olabilir. Bu durumda tarayıcınızı sıfırlamanız gerekecektir.

    Hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız aşağıdaki linkten onun nasıl sıfırlanması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

    Opera nasıl resetlenir? Opera nasıl sıfırlanır?

    Chrome nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Çok basit önlemler alarak Twitter hesabınızı koruyabilirsiniz

    Eğer Twitter hesabınız kontrolünüz dışında hareket ediyorsa bu ek önlemler alabilirsiniz:

    • Twitter hesabınızdan kontrolünüz dışında gönderilen tüm istenmeyen tweetleri silin.
    • Bilgisayarınızı virüsler ve kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın, özellikle de izniniz dışındaki hareketler şifrenizi değiştirmenize rağmen devam ediyorsa.
    • İşletim sisteminiz ve uygulamalarınız için güvenlik önlemleri yükleyin.
    • Twitter hesabınıza parola verirken oldukça karmaşık, büyük küçük harf, rakam ve özel karakter barındıran parola verin örneğin (CTa2364!*) gibi.

    Twitter hesabıma nasıl virüs bulaşıyor?

    Herhangi bir  kötü amaçlı Twitter uygulamasına okuma, yazma ve direkt mesaj izinleri verirseniz, Twitter kullanıcı adı ve şifrenizi kötü amaçlı üçüncü parti yazılımlar ile paylaştıysanız (bu sizden bir işlem için Twitter kullanıcı adı ve parolanızı isteyen bir web sitesi de olabilir), Twitter hesabınız zayıf bir şifre ile korunuyorsa , bilgisayarınızda virüs veya kötü amaçlı yazılımlar varsa, twitter hesabınız başkalarının kontrolüne geçebilir.

    Son olarak da bilgisayarınızı virüs, malware gibi zararlı yazılımlara karşı tararsanız, bilgisayarınızın hem performansını arttırır hem de varsa virüs, malware  gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayarınızdan temizlemiş olursunuz.

    1. Varsa mevcut antivirüs yazılımınızı kapatın.
    2. Dr. Web CureIt yazılımı ile bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
      (Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?)
    3. Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapın
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    4. Malware taraması ile bilgisayarı zararlı yazılımlardan arındırın.

      MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware Bytes indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

      Çok teşekkür ederim sizin sayenizde virüslerden kurtuldum :D

      underwolf32 underwolf32 (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        İyi günler Acil yardım Lazım. Benim sorunum bu oto takiple ilgili. tanımadığım birine takip gitmiş ve kocasına dert anlatamıyom bu durumu ispat etmemin bir yolu varmı ?

        onurvar onurvar (1)
        9 yıl önce cevaplandı

          ben takatip diye bir şeye girdim ve saçma sapan insanları takip ediyor nasıl engelleyebilirim

          kullanici843458 kullanici843458 (1)