Virüs, Malware, Spyware, Trojan, Worm nedir? Virüs, Malware, Spyware, Trojan, Worm arasındaki farklar nelerdir?

Çoğunlukla bu Virüs, Malware, Spyware, Trojan, Worm, Adware terimleri aynı anlamdaymış gibi kullanılır. Fakat aynı anlamda değildirler.

Virüs nedir?

Malware Nedir?

Spyware Nedir?

Trojan Nedir?

Worm Nedir?

Adware Nedir?

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Pek çok bilgisayar kullanıcısı  Malware, Virüs, Spyware, Adware, Worm, Trojan gibi terimleri aynı anlamda kullanır. Fakat bunlar farklı anlamlar ifade eder.

    Virüs Nedir?

    En yaygın kullanılan ifadeledir. Virüs bilgisayara, üzerindeki çalışan yazılımlara zarar veren, bilgisayarın bellek, işlemci, sabitdisk gibi birimlerini kullanarak bilgisayarı yavaşlatan, kendi kendini kopyalayarak yayma özelliği olan küçük boyutlu yazılımlardır. Pek çok Virüs bilgisayarın açılış bölümüne kendini kayderek işletim sisteminin ya hiç açılmamasına ya da yavaş yol açılmasına yol açarlar. Çok farklı Virüs türleri vardır. Bu Virüs türleri farklı etkilere sahiptir.Görev yöneticisine erişimi durdurmak, dosyaları kullanılmaz hale getirmek, bilgisayarı açılamaz hale getirmek Virüslerin bazı kötü etkileriden bir kaçıdır.

    Malware Nedir?

    Malware, "Malicious" ve "Software" kelimelerinin birleşiminden oluşur. Anlamı Kötü Niyetli Yazılımdır.
    V
    irüs, Spyware, Worm, Trojan gibi kapsayan genel bir ifadedir.

    Spyware Nedir?

    Spyware kötü niyetli yazılımlardan biridir. Diğerlerinden farklı olarak amacı bilgisayarınıza zarar vermek değildir. Spyware yazılımlar sizinle ilgili bilgileri toplar, Ziyaret ettiğiniz web siteleri, internet üzerindeki ve bilgisayarınızdaki tüm aktivitelerinizi toplar. Spyware yazılımların çok daha kötü niyetli olanları olabilir. Kredi kartı numaralarınız, kullanıcı adı ve parolalarınız gibi kritik bilgileri toplayanlar da mevcuttur. Spyware'ler klavye ve mouse ile yaptığınız tüm işlemleri izlerler.

    Trojan Nedir?

    Truva atı olarakda adlandırılırlar. Trojan, adından da anlaşılabileceği gibi bilgisayarınıza yüklendiğinde kendini fark ettirmemek için tüm önlemleri alır. Amacı bilgisayarınızı yavaşlatmak değildir. Bilgisayarınıza bir arka kapı açarlar. Böylelikle kötü niyetli kişilerin bilgisayarınızı uzaktan yönetmesine izin verirler. Trojan sayesinde kötü niyetli kişi bilgisayarınızın tüm kontrolünü ele geçirebilir.

    Worm Nedir?

    Worm bir tür virüstür. Worm Virüs gibi kendi kendini çoğaltabilir. Virüsten farklı olarak yayılması için kullanıcının bir işlem yapması gerekmez. Virüsü bulaştırabilmek için bir eylemde bulunmanız gerekir. Örneğin bir dosyayı tıklamanız, email ile gelen bir eklentiyi açmanız, USB belleğinizi virüslü bir bilgisayara takmanız Virüsü aktifleştirir. Worm'un bulaşması için işletim sisteminizde veya kullandığınız bir yazılımda açık olması yeterlidir. Worm bu açığı kullanarak bilgisayarınıza sızar ve kendini işletim sistemin çalışan bir servisine ekler.

    Adware Nedir?

    Adware diğerlerine nazaran daha az tehlikeli bir yazılımdır. Adware bulaştığı sistemde kullanıcıya istenmeyen reklamlar gösterir. Genellikle ücretsiz indirilen yazılımların içine gömülü şekilde bilgisayarınıza yüklenir. Yüklendikten sonra Yüklü olan programların arasında görüntülenir. Adware'in Virüs gibi kendini gizlemek ve yayılmak gibi bir amacı yoktur.

    hakan hakan (15394)