Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

AdwCleaner nedir?

AdwCleaner nasıl kullanılır?

AdwCleaner ne işe yarar?

AdwCleaner programını nereden indirebilirim?

AdwCleaner ile ilgili işinize yarayacak tüm bilgiler aşağıda anlatılmıştır.

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    AdwCleaner Nedir?

    AdwCleaner,  Malwarebytes tarafından satın alınan ve geliştirmesi Malwarebytes firması tarafından devam eden, bilgisayarınıza siz farkında olmadan yüklenen istenmeyen yazılımları kaldırmak için kullanabileceğiniz, Malware (Kötü amaçlı yazılım), Toolbar (Internet explorer, Chrome, Firefox gibi tarayılara kendini ekleyen araç çubuğu) gibi zararlıları ve Browser Hijacker - tarayıcı gaspçılarını temizleyen ücretsiz bir yazılımdır.

    Adwcleaner ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu, Adwcleaner bir antivirüs programı değildir. Sizi virüslere karşı korumaz. Bilgisayara bulaşan bazı zararlıları temizlemek için kullanılır.

    AdwCleaner kullanarak Malware, Toolbar, Browser Hijacker yazılımları kolayca temizleyebilirsiniz.

    AdwCleaner hedefindeki yazılımlar, genelde sizin internetten indirdiğini ücretsiz yazılımlarla beraber indirilen ve siz farkında olmadan bilgisayarınıza yüklenen yazılımlardır.

    Toolbar, Malware, Browser Hijacker yazılımlar, siz farkında olmadan kendilerini yüklerler, bunu sonucunda bilgisayarınız yavaşlar, istenmeyen reklam pencereleri açılır, Internet explorer, Chrome, Firefox gibi internet tarayıcılarının varsayılan arama moturu değişir, açılış sayfanız değişir.

    AdwCleaner bu tür istenmeyen yazılımları temizlemek için tasarlanmıştır.

    AdwCleaner tek başına yeterli olur mu? AdwCleaner başka antivirüs programları ile birlikte kullanılabilir mi?

    Adwcleaner bir antivirüs programı değildir. Bu sebepten tek başına asla yeterli değildir. Adwcleaner programı antivirüs programları ile birlikte kullanabilirsiniz. Benim önerim adwcleaner çalıştırılacağı zaman antivirüs programınızı geçici olarak devreden çıkartın. Böylelikle olası bir çakışmanın önüne geçersiniz. Bazen güvenlik yazılımları çalışırken birbirine engel olabiliyor. Böyle bir sorun yaşamamak için varsa antivirüs programınızı geçici olarak kapatın.

    AdwCleaner ne işe yarar?

    AdwCleaner kullanımı son derece basittir. AdwCleaner içerisinde Scan ve Clean olarak iki buton bulunur. Scan bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları arar, AdwCleaner taramayı tamamladığında Clean  butonu ile zararlı yazılım kaldırma işlemi tamamlanır.

    AdwCleaner bilgisayarınızı yeniden başlatma ihtiyacı duyabilir. Bu işlemler sonunda bilgisayarınızdaki zararlı yazılımlar kaldırılır, kayıt defteri girdileri AdwCleaner tarafından temizlenir.

    AdwCleaner güvebilir mi?

    Evet. Daha önce gönüllü bir topluluk tarafından geliştirilen Adwcleaner daha sonra güvenilir güvenlik, antivirüs firması olan Malwarebytes tarafından satın alındı.
    Bu satınalmanın ardından yeni bir arayüze kavuştu ve yeni özellikler eklendi.

    AdwCleaner programını nereden indirebilirim?

    AdwCleaner indir adresinden AdwCleaner indirebilirsiniz.

    AdwCleaner nasıl kullanılır?

    1. Öncelikle Adwcleaner programını çalıştırmadan önce tüm açık program ve dosyalarınızı kapatın.
    2. Adwcleaner içindeki ayarlar bölümünde hiç bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.
    3. AdwCleaner indir  adresinden indirdiğiniz AdwCleaner dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
    4. Ekrana bilgi notu gelirse Tamam butonu ile kapatın.
    5. Adwcleaner ana ekranında, yani Pano ekranında bulunan Şimdi tara butonuna basın.
      yeni adwcleaner

    6. Adwcleaner sizin için tüm bilgisayarı tarayacak ve bilgisayara bulaşmış olan virüs, reklam yazılımı gibi zararlıları ekrana listeleyecektir. Tarama işlemi bittiğinde tüm bulunan zararlılar seçiliyse Temizle ve Onar butonuna basın.
      adwcleaner tarama sonrası
    7. Tüm işlemler kapatılacak penceresi karşınıza gelirse Temizle ve Şimdi yeniden başlat butonuna basın.
      adwcleaner temizleme tüm işlemleri kapat penceresi
    8. Bu işlemden sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve temizleme işlemi tamamlanacaktır. Zararlı temizleme işlemi bittikten sonra ekrana bir sonuç raporu gelecektir.
      Adwcleaner temizleme işlemi tamamlandı ekranı

    AdwCleaner yukarıdaki işlemlerden sonra bilgisayarınızdaki malware, toolbar, browser hijacker yazılımları bulacak ve temizleyecektir.

    Adwcleaner programı, Malwarebytes tarafından alındıktan sonra daha da geliştirildi. Başta program arayüzü olmak üzere pek çok değişiklik yapıldı. Bu yeniliklerden biri de Ayarlar menüsü:
    Adwcleaner ayarlar

    Adwcleaner ayarlar menüsünde varsayılan olarak en gerekli ayarlar seçili geliyor. Bu sebepten ayarlar menüsünde bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Fakat özellikle Google Chrome tarayıcısına yapışan bir eklenti veya tarayıcı korsanı site varsa o zaman ayarlar bölümündeki Chrome politikalarını sıfırla seçeneği on konumuna getirilmeli ve tarama bu şekilde başlatılmalıdır.

    Adwcleaner ayarları:

    Öncelikle belirteyim Adwcleaner Türkçe arayüzünde çeviri hataları var. Bu sebepten yanlış anlamalara yol açabilir. Ben hem İngilizce hem de Türkçe ifadeleri yazacağım

    • IFEO şifrelerini sil (Delete IFEO Keys):  Image File Execution Options (IFEO) / Görüntü dosyayı çalıştırma seçenekleri. Bu seçenek yanlış türkçeleştirilmiş. Aslında IFEO denen kayıt defteri anahtarlarını silmek olmalıydı.
    • Sıralı şifreleri sil (Delete tracking keys):  Tarayıcılar veya programlar tarafından eklenen izleme dosyalarını siler. On yapabilirsiniz.
    • Ön yükleme dosyalarını sil (Delete prefetch files): İşletim sistemi ön yükleme dosyalarını temizler. On yapabilirsiniz.
    • Sunucuyu sıfırla (Reset Proxy): Tarayıcılara tanımlı vekil sunucuları sıfırlar. Eğer proxy kullanmıyorsanız ON yapabilirsiniz. Proxy nedir bilmiyorsanız kullanmıyorsunuz demektir.
    • Chrome politikalarını sıfırla (Reset Chrome Policies): Google Chrome politikalarını sıfırlar. Bazı zararlılar google chrome politika dosyalarına yazar. Bu sebepten sıfırlamak gerekebilir. ON yapabilirsiniz.
    • TCP/IP sıfırla (Reset TCP/IP) : TCP/IP verilerini temizler. Özel bir IP ayarınız yoksa ON yapabilirsiniz.
    • Firewall'u sıfırla (Reset Firewall): Windows Firewall ayarlarını sıfırlar. Eğer özel bir firewall ayarınız yoksa ON yapabilirsiniz.
    • IPSEC'i sıfırla (Reset IPSEC): İnternet Protokolü Güvenliği(IPsec) ON yapabilirsiniz.
    • Bitleri Sıfırla (Reset BITS): Burada bahsedilen BITS Windows arkapalan akıllı transfer hizmetidir. Sıfırlamanıza gerek yok.
    • Winsock'u sıfırla (Reset Winsock): Windows socket yapılandırmasını sıfırlar. ON yapabilirsiniz.d
    • Ana bilgisayar dosyalarını sıfırla (Reset Host Files): System ETC klasörü altındaki HOSTS dosyasının içeriğini sıfırlar. Eğer bu dosyaya bir şey kaydetmediyseniz ON yapabilirsiniz.

    Adwcleaner ayarları nasıl olmalı?

    Aşağıda ideal Adwcleaner ayarlarını bulabilirsiniz. Ayarlar ile ilgili detaylı açıklama üst bölümde bulunmakta.

    adwcleaner ideal ayarlar

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

    • @hakan abi adwcleaner arayüzü tamamen değişti konuyu güncellesen? toprak34 5 yıl önce
    • @toprak34 sağol. Güncelliyorum birazdan. hakan 5 yıl önce
    • Merhaba son cümleniz de uzman ayarlar dediniz ya, o ayarlar nelerdir? Biz ne yapabiliriz? @hakan vulu 5 yıl önce
    • @vulu senin için detayları ve açıklamaları ekledim. hakan 5 yıl önce
    • Sağ olun, ben korkudan hepsini off yapıp taratmıştım. Şimdi dediklerinizi on yapıp yeniden taratacağım. @hakan vulu 5 yıl önce

    Adwcleaner çalışmayı durdurdu hatası alıyorum

    kesif kesif (1)
    8 yıl önce cevaplandı

      Merhaba @hakan bey,  Ben sizin dediğiniz şekilde indirp, ayarları yapıp, öyle taratacağım. Sistem dosyalarına falan zarar vermez değil mi? Çünkü yazınızın son kısmında ''on'' dediğiniz şeyler hakkında tek bir bilgim yok.

      kowo kowo (3)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Sistem dosyalarına hiç bir şekilde zarar vermez, merak etmeyin. Antivirüsler gibi sistem dosyalarını taramaz, sistem dosyaları ile bir işi yok. hakan 5 yıl önce
      • O zaman dediğiniz ayaları ''on'' yapıp tarama yapıyorum. kowo 5 yıl önce