Microsoft .Net uygulamasının Windows 7 üzerinde administrator yetkileri ile çalışmasını nasıl sağlarım?

C# ile Microsoft.Net ortamında yazdığım Windows Forms uygulamasının bazı fonksiyonları Administrator yetkisi gerektiriyor. Windows Forms uygulaması çalıştırıldığında yönetici olarak çalıştırılmasını nasıl zorlarım?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Microsoft .Net uygulamasının Windows 7 üzerinde administrator olarak çalıştırılması için

    Visual Studio içerisinde uygulamanıza manifest dosyası eklemeniz ve bazı değişiklikler yapmak gerekecek.

    1. Projenizi sağ tuşla tıklayın ve Add New Item seçin.
    2. Dosya türü olarak Application Manifest File seçin ve ekleyin.
    3.  Application Manifest File içerisinde <requestedExecutionLevel> bölümünde şu değişikliği yapın.
      <requestedExecutionLevel level="requireAdministrator" uiAccess="false" />

    Bu değişiklikten sonra uygulamanız çalışırken ekrana UAC (Kullanıcı Hesap Kontrolü) tarafından yönetici olarak çalışması için uyarı ekranı açılacaktır.

    alattin alattin (16984)