Sql Like nedir? Sql'de Like kullanımı nasıldır?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sql Like Komutu: Like kelime anlamı olarak benzeyen anlamına gelmektedir. Sql tarafından da içeren, başlayan ve biten görev ve anlamlarında kullanılmaktadır. Like komutu işlevini içeren, başlayan ve biten olarak belirlemek kullanım yerine göre değişebilmektedir.

    Like komutu filtreleme sırasında kullanılırken sadece metin alanlarında kullanılabilmektedir. Sayısal ve tarih değerindeki alanların filitrelenmesinde kullanılamaz.

    Sql'de Like Kullanımı

    Like komutunun üç farklı kullanım şekli bulunmaktadır. Like komutu % (yüzde) işareti ile birlikte kullanılmalıdır. Ayrıca yine Like komutundan sonra gelen filtre değeri ( ' ) tek tırnak içerisinde yazılmalıdır.

    1. Başlayan İşlevi İle Kullanılması
    Bu kullanım şekli sadece belirtilen değer ile başlayan kayıtları listelemek için kullanılmaktadır.
    A ile başlayan, ER ile başlayan UZMAN ile başlayan vb.

    Sql cümlesinin kullanımı;

    select * from Uzmanim
    where KullaniciAdi like 'ER%'

    Sql cümlesi Uzmanim tablosunda KullaniciAdi alanında ER ile başlayan tüm kayıtların listelenmesi sağlanacaktır.

    2. İçeren İşlevi İle Kullanılması
    Bu kullanım şeklinde % işareti where kriteri içerisinde ilgili değerin başına ve sonuna yazılmalıdır. Bu şekilde kullanımı ilgili değerin başında veya sonunda ne olursa olsun içerisinde belirtilen değer olan tüm kayıtları listeleyecektir.

    Sql cümlesinin kullanımı;

    select * from Uzmanim
    where KullaniciAdi like '%UZMAN%'

    Sql cümlesi Uzmanim tablosunda KullaniciAdi alanında UZMAN değerini içeren tüm kayıtların listelenmesi sağlanacaktır.

    3. Biten İşlevi İle Kullanılması
    Bu kullanım şeklinde % işareti where kriteri içerisinde ilgili değerin sadece sonuna yazılmalıdır. Bu şekilde kullanımı ilgili değer ile biten tüm kayıtları listeleyecektir.

    Sql cümlesinin kullanımı;

    select * from Uzmanim
    where KullaniciAdi like '%A'

    Sql cümlesi Uzmanim tablosunda KullaniciAdi alanında A ile biten tüm kayıtların listelenmesi sağlanacaktır.

    ergin ergin (2539)