Uzmanim.net'te sorular neden kapatılıyor?

Uzmanim.net'te bazı sorular kapalı olarak işaretlenmiş durumda. Bunun sebebi nedir? Kapatılmaması için neler yapmalıyız?

EceKoc EceKoc (834)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu sorular Uzmanim.net'in soru formatına uymadığından, deneyimli üyeler tarafından kapatılması için önerilmiş olabilirler. Kapatılmış sorular cevaplanamazlar fakat düzenleme yoluyla geliştirilmeye uygunlardır. (Yeterince geliştirildiğinde tekrar açılabilirler.) Soruların kapanmasına neden olacak bazı sebepler:

    1. Tıpatıp tekrar: O konunun altında daha önce sorulmuş, aynı içeriğe sahip başka bir soru daha varsa sorunuz kapatılacaktır.
    2. Konu dışı: Uzmanim.Net’de soruların belirli bir kapsam içinde olması gerekmektedir. (Yazılım, oyunlar, donanım, programlama…) Bunların dışına çıktığınızda sorunuz kapatılacaktır.

    3. Yapıcı olmayan: Adından da belli olduğu gibi Uzmanim.Net’teki soru tanımına uymadığından kapatılacaktır. Cevaplar gerçek kanıtlarla desteklenebilir, bilgi verici olmalıdır. Fakat böyle sorular genellikle tartışma, seçme veya uzun konuşmalar doğuracaktır. Eğer bu sebeple kapatılmış bir sorunun geliştirilip tekrar açılabileceğine inanıyorsanız düzenleme olanağına sahipsiniz.

    4. Gerçek bir soru değil: Soruda ne anlatıldığı anlaşılmıyorsa o soru kapatılacaktır. Böyle sorular belirsiz, kararsız, tamamlanmamış, fazla geniş ya da gösterişlidir ve bu kapsamda cevaplanamayacaklardır. Netleştirildiğinde tekrar açılabilirler.

    5. Fazla yerel:  Bu soru, daha sonra gelecek kullanıcıların anlamayacağı; daha çok küçük bir coğrafi alanda geçerli olan, olağan üstü dar bir durumu niteleyen, diğer internet kullanıcıları için uygun olmayan türde bir soru olduğundan kapatılacaktır. Böyle sorular düzenleme yoluyla yeterli derecede genelleştirildiğinde tekrar açılabilirler.

    hakanpekmez hakanpekmez (162)