a disk read error occurred press ctrl+alt+del to restart hatası

Merhaba Arkadaşlar ;

Bilgisayarımı Akşam Düzgün Bir Şekilde Kapattım Sabah ise Açmaya çalıştığımda disk read error occurred press ctrl+alt+del to restart hatası aldım tekrar denedim tekrar aynı hatayı aldım ne yapabilirim

NOT: Bilgisayar Bölümü okuyorum biraz bilgim var ancak olmuyor

recepguvenc recepguvenc (26)
8 yıl önce sordu

  • Arkadaşlar lütfen yardım edin yaa inşaallah disk'e bir şey olmamıştır recepguvenc 8 yıl önce
  • Biraz detaylı yazdım. Vakit aldı :) murat 8 yıl önce

Toplam 2 Cevap

A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restar hatası karşısında yapılması gerekenler:

A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart. hatası fiziksel veya yazılımsal sebeplerden oluşabilir. Ben aşağıda yapılabilecek tüm ihtimalleri yazmaya gayret ettim. Bunları sırası ile deneyin. İşlemleri kolaydan zora dogru sıraladım istediğiniz kontrolden başlayabilirsiniz.

Sorunu çözebilmek için başka bir bilgisayara daha ihtiyaç duyabilirsiniz.

1. Sabitdisk kablosunu kontrol edin.

A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart. hatası Hardisk yani sabitdisk okunamadığında alınır.

Mümkünse harddiskin kablolarını kontrol edin. Kablolar yerinden oynamış olabilir. Kullandığınız bilgisayar masaüstü değil notebook ise alt bölümünde bulunan vidaları açarak kolayca sabitdiske ulaşabilirsiniz.

Bu durumda yani eğer laptop kullanıyorsanız sabitdisk soketinden oynamış olabilir bunu kontrol edin.

Masaüstü bilgisayarsa, kabloar yerinden oynamamışsa elinizde başka SATA (yada IDE) veri kablosu varsa onunla deneyin.

2. BIOS'u sıfırlayın

Diğer bir çözüm / kontrol yöntemi BIOS'u sıfırlama. A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart hatası almaya devam ediyorsanız BIOS'u resetlemeyi deneyin. BIOS bilini çıkartın-takın.

Veya BIOS bölümünde Load BIOS Defaults / BIOS varsayılan değerlerini yükle seçeneğini uygulayın.

A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart hatası devam ediyorsa

3. Sabitdiski SeaTools ile kontrol edin

A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart hatası almaya devam ediyorsanı bu aşamada bir sabitidisk analiz programı kullanacaksınız.

Seagate SeaTools, Seagate'in disk sorunlarını gidermek için ürettiği bir yazılımdır. Diskinizin markasının Seagate olması gerekmiyor. Bu programı her markada kullanabilirsiniz.  Bu yazılım USB disk sürücü üzerinden çalışabilir. Burada iki şey yapabilirsiniz. SeaTools For Windows yani Windows için SeaTools yazılımını başka bir bilgisayar yükleyebilirsiniz. Sabitdiskinizi başka bir bilgisayar bağlayabilir ve Bu bilgisayara kurduğunu SeaTools for Windows ile sabitdiskinizi taratabilirsiniz.

USB üzerinden SeaTools çalıştırmak için şunları yapın

  1. Buradan SeaTools For DOS 'u indirin.
  2. Zip dosyasını açın ve içinden çıkan DOS ISO dosyasını USB belleğe yazdırın.
  3. Eğer ISO nasıl USB'ya yazdırılır bilmiyorsanız ISO dosyası USB belleğe nasıl yazdırılır?
  4. USB ile bilgisayarı açın ve diskinizi SeaTools ile taratın.
  5. SeaTools varsa sorunları bulup düzeltecektir.

4. Sabitdiski başka bilgisayarda test edin

Sabitdiskinizi başka bir bilgisayara takın ve bu bilgisayarda düzgün çalışıyor mu kontrol edin. Sabitdiski 2. disk olarak bağlayabilirsiniz. Eğer sistemde görünüyorsa SeaTools ile bu bilgisayarda tarama yapabilirsiniz.

A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart hatası hala devam ediyorsa sabitdiskiniz bozulmuş olabilir. Sabitdiskte fiziksel bir sorun varsa bu hatayı alabilirsiniz. Dün bir şey yoktu şimdi neden oldu diyebilirsiniz. Bozulmalar birden olur. Herhangi bir elektrik sorunu, elektrik kesintisi, voltajda oynamalar sabitdiskte sorunlara yol açabilir. Bu durumda sabitdiski değiştirmeniz gerekecektir.

5. Windows 7 diski ile sistemi açın, disk taraması yapın

Sabitdiskiz bilgisayar tarafından tanınıyorsa dosya sistemini kontrol ettirebilirsiniz.

Diğer bir ihtimal dosya sisteminde bozulmalar olabilir. Bu durumda

  1. Bilgisayarınızı Windows 7 diski ile açın.
  2. Yönergeleri izleyerek Sistem kurtarma ekranına gelin.
  3. Burada Komut istemini seçin
  4. Komut isteminde chkdsk /r komutunu kullanın.

A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart hatasının çözümü için aklıma gelen gelen öneriler bunlar. Bunları deneyebilirsiniz.

murat murat (12492)
8 yıl önce cevaplandı

    teşekkür ederim hepsini tek tek deneyeceğim saygılar inşaallah düzelir;

    recepguvenc recepguvenc (26)