Acronis True Image PC'ler için can simitimidir? Acronis True Image ile nasıl imaj (yedek) alınır ve sistem nasıl kurtarılır?

Acronis True Image PC'ler için can simitimidir? Bu program ile nasıl yedek alınır ve gerekli hallerde sistem nasıl kurtarılır?

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Acronis True Image sistem yedekleme ve sistem kurtarma, sistem geri alma programı PC'ler için adeta mucize bir can simitidir ve kullanımı çok basittir, pratiktir. İlave olarak çok güvenilir bir programdır. Windows üzerinde çalışan ve bootable kullanımlı olmak üzere iki ayrı versiyonu vardır. Bunlardan bootable olup dos ortamında çalışanı -bana göre- tam güvenlidir. Kullanıcısına bir süpriz , bir azizlik yapmaz. Görevlerini çok kısa sürelerde yapar. Bu süreler, PC donanım özelliklerine ve yedeklenecek bölüm boyutu ile recovery edilecek dosya boyutlarına göre değişmekle birlikte genellikle 15-20 dakikayı geçmez.

    PC'lerde işletim sistemlerinin kurulu olduğu disk bölümlerini (..ki, gelnellikle C olmaktadırlar) olduğu gibi, işletim sistemi ve kurulu programları ile birlikte yedekler. Bu yedeklemenin boyutları düşünüldüğünde en uygun yedekleme yeri PC'deki diğer disk bölümleri olacaktır (mesela D bölümü). Ama USB disk vb ortamlarada yedekleme yapılabilir.

    Windows üzerinde çalışan ve bootable olmak üzere iki versiyonu bulunur demiştik. Bu versiyonlardan bootable olanı windowst'a çalışana göre daha güvenlidir (hatta tam güvenli). Zira sistemin beklenmedik çökmesi ve windows'un açılmaması hallerinde windows versiyon çalıştırılamayacaktır. Halbuki CD veya USB/flash bellekler ile çalışabilen bootable versiyonu sistem çökmelerinde bile PC'nin bu materyallerden başlatılması ile üzerlerinde bulunan Acronis True Image programının çalışmasıyla problemsiz sistem geri alma gerçekleşir. Hemde windows ortamından daha hızlı olarak.. Booatable versiyon ile yedeklemede windows versiyonundan daha hızlı olur. Yedekleme program tarafında otomatik bir biçimde yaklaşık %50 oranında sıkıştırılarak yapılır (50 GB'lık bölüm, 25 GB gibi..).

    Acronis True Image programını kullanmaya başkadıktan sonra kullanıcıların kabusu PC'de donmalar, ağır çalışma, virüsler artık sizi korkutamayacaktır. Bir yedek geri alma ile bütün problemlerden kurtulacaksınız. Hatta Acronis True Image'dan sonra format atmayı bile unutabilirsiniz. :-)

    Program free olmayıp ücretlidir. Acronis'in resmi sitesinden satın alınabilir (kaç paradır bilmiyorum). Uzmanım.net illegal bağlantılara izin vermediği için maalesef kırılmış versiyonlar için link veremiyorum.

    Acronis True Image windows uygulaması ile ile imaj alma ve imaj yükleme nasıl yapılır? - videolu anlatım (tıkla)

    Acronis True Image ile Sistem Yedegi Nasıl Alınır Recovery Disk Nasıl Yapılır (Bootable)? - videolu anlatım (tıkla)

    Acronis True Image ile Sistem Geri Yukleme Recovery Nasil Yapilir (Bootable)? - videolu anlatım (tıkla)

    Acronis ile sistemi yedekledikten sonra ciddi sistem sıkıntılarında, inatçı virüsler sisteminize musallat olduğunda hiç canınızı sıkmayın ve hiç uğraşmayın. Daha önce aldığınız sistem yedeğini yine Acronis ile recovery edin, olsun bitsin. 15, bilemedin 20 dakikada sistem sapasağlam ve tertemiz.. Üstelik yedek alındığı sırada kurulu olan programları ile çalışır halde..

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      güzel makaleymiş elinize sağlık

      kodadiprogramci kodadiprogramci (22)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Teşekkür ederim. İyi şekilde ifade etmek için gayret gösterdim. İşe yaradığını ve yarayacağını ümit ederim. temmuz 8 yıl önce