AKK sorgulama nereden ve nasıl yapılır?

Türktelekom (TTNET) AKK (Adil Kullanım Kotası) sorgulama nasıl yapılır?

AKK doldurup doldurmadığımı nasıl anlarım?

TürkTelekom aylık download ve upload  rakamlarımı nasıl sorgularım?

AKK doldurduğumu nasıl anlarım?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    AKK sorgulama nereden ve nasıl yapılır?

    AKK sorgulama (Adil Kullanım Kotası sorgulama) için TürkTelekom kullanıcılarının kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak https://adslkota.turktelekom.com.tr sitesine giriş yapmaları gerekiyor.  Bu sitede kullanıcıların aylık download ve upload bilgileri bulunuyor.

    AKK limitiniz kullandığınız pakete göre değişir. Siz aşağıda anlattığım AKK sorgulama işleminde sadece aylık ne kadar internet kullanmışsınız bunu göreceksiniz.

    AKK sorgulama  için şunları yapın:

    1. AKK sorgulama linki https://adslkota.turktelekom.com.tr  ziyaret edin.
    2. Açılan TürkTelekom ADSL Kullanım Bilgileri ekranında;
      Kullanıcı adınızı, parolanızı
      yazın. Daha sonra Güvenlik Kodu yazan ifadenin yanında gördüğünüz harf ve sayılardan oluşan ifadeyi alttaki boş kutuya yazın.
    3. Giriş butonuna basın.
    4. Karşınıza kullanım sözleşmesi gelecek Onay butonuna basın.
    5. Giriş işleminen sonra açılan sayfada sol üst köşedeki kullanım bilgilerini tıklayın.
    6. Aylık transferi seçin.

    AKK sorgulama ekranında Aylık olarak dönemlere bölünmüş toplam upload ve toplam download rakamlarınız gelecek.

    Upload rakamlarınız AKK içinde hesaplanmaz. Onu dikkate almayın. Sizin AKK kullanımınızı gösteren Toplam Download altında yazan bilgilerdir. Burada GB cinsinden yazan değere bakın.

    Bu sayfaya bakarken ayrıca şunları bilmenizde fayda var:

    AKK sorgulama sayfasında gördüğünüz kota kullanım bilgisi en güncel kullanım miktarını yansıtmayabilir. Şöyle ki;

    - 12 saatten uzun Internet bağlantısı oturumlarınız için kota miktarınız her 16 saatte bir, kota hesabınıza yansıtılır.

    - 12 saatten kısa Internet bağlantısı oturumlarınız için Internet bağlantınızın kesildiği süreye kadar olan kota miktarınız, bağlantınız kesildikten 4 saat sonra kota hesabınıza yansıtılır.

    - Ayın son günü 12:00'den sonra başlatılan ve 12 saatten kısa süren bağlantılar için kota kullanım miktarı o aya ait kota kullanım miktarına dahil edilir. Ayın son günü 12:00'den sonra başlatılan ve 12 saatten uzun süren bağlantılar için kota kullanım miktarı gelecek ayın kota kullanım miktarına dahil edilir.

    - Ay içinde, kullanıcı adınızda değişiklik yaptıysanız, sistemde gördüğünüz kota kullanım miktarınız bir önceki kullanıcı adına bağlı kullanım miktarını içermez. Ancak faturanızda toplam kota kullanım miktarı dikkate alınır.

    - Sistemsel değişiklikler nedeniyle gösterilen kota miktarı gün içerisindeki toplam transfer miktarınızdan farklı olabilir.

    AKK doldurduğumu nasıl anlarım?

    AKK doldurduğunuzda otomatik olarak internet hızınız düşer. İndirme işlemleri özellikle 350kb/sn civarında olmaya başlar. Dosya indirme işlemlerinde indirme hızınız 350kb-400kb aralığında ilerliyorsa AKK doldurmuş olabilirsiniz.

    murat murat (12492)