Aldığınız Windows işletim sisteminin product key bilgisi microsoft tarafından bloke edildiyse ne yapabilir?

Özellikle internet üzerinden bu tip ürünler alan arkadaşların dikkat etmesi gereken konulardan biri ... Adını vermelimiyim kurallara aykırılık teşkil edermi bilmiyorum ... o yüzden ' internet ortamında alım satım yapılan online sitelerden birinden ( belkide en çok bilineninden ) bir ürün sipariş etmiştim ...

Sipariş ettiğim ürün Windows 7 ultimate 64 vs 32 bt idi ...  fakat aktivitasyon sırasında kutuda yazan product keyi microsoft' un bloke ettiğiyle alakalı bir uyarı yazısı geldi ve dolayısıyla ürünü kullanamadım ... zaten parayı programın kendisine değil kullanım hakkına yani lisansına ödersiniz ... böyle bir durumda bir arkadaşım microsoftu ara benzer bir durum olmuştu söyledim açtılar demişti ... tabii bende fatura yerine bilmiyorum fatura olarak işlevsellik kazanırmı bir mail çıktısı vardı ... daha sonra ilgili siteye kanuni işlem yapıldığını ve özellikle belli bir miktarın üzerinde satış yapanların kontrol altına alındığını öğrendim ... geç oldu tabii .. ürünü satan satıyor da vergisi ödeniyormu ... satan kişinin pazarlama yetkisi var mı ve işlem kanuni mi bunlar incelenmiş ... ve çok yüksek miktarlarda cezalar gelmiş ... hatta yazanlara göre babasının kredi kartını kullandığı için emekli maaşının kesilmesine neden olacak hayırlı evlatlar bile çıkmış ...

işte böyle bir durumda ; yasal olarak ne yapılabileceğine ilişkin önerileriniz var mı ? ...

ongun ongun (90)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Başınıza gelen olay gerçekten herkesin dikkat etmesi gereken bir durum. Özellikle 2. el satım yapan siteler üzerinden lisanslı yazılım satın alınması oldukça riskli.

    Bu siteler üzerinde dürüstçe işlem yapanlar olduğu gibi, pek çok kötü niyetli insanda mevcut.  Muhtemelen aldığınız ürün başka bilgisayara yüklendi ve aktif edildi.

    Dediğiniz gibi aslında yapılan ödeme lisans numarası yani ürün kodunadır ki son zamanlarda özellikle Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda DVD / CD gibi medyalar verilmemektedir bile.

    Bu anlamda açıkça dolandırılmışsınız. Bu durumda çok fazla yapabileceğiniz şey yok. Satıcı adresi, iletişim bilgileri mevcut ise dava açabilirsiniz ki astarı yüzünden pahalıya gelir.

    Elinizde faturası olmadığı için 2. el olduğunu düşünüyorum. Tabi bu yazdığım ikinci el ürün satan siteler için geçerli.

    Eğer aldığınız site sıfır ürün satıyorsa bu daha da vahim. Bu durumda siteden şikayetçi olabilir, dava açabilir, tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

    Microsoft destek hattı bu konuda size net cevap verebilir. Microsoft Türkiye Telefon numarası: 444 6787

    Bu konuda açıkcası Microsoft ılımlı bir politika yürütüyor. Başınıza gelenleri izah ederseniz, ve sıfır ürün olarak aldığınızı düşünerek satın almayı yaptığınızı belirtirseniz, sanırım size yeni bir ürün kodu verirler.

    alattin alattin (16984)