Alt seviye biçimlendirme (Low level format) gerekli mi?

Eski Bilgisayarımda Sorunlar Cıktıgı İçin Bilgisayarcıya götürdüm İlk Ekran Kartında Sorun Çıktı Değiştirildİ Format Atıldı Buseferde HDD Patlak Verdi HDD nin değişmesi gerektiğini söyledi Bilgisayar 3 DK Çalıştıktan Sonra Nv4_disp Hatası veriyordu Harddiskten Sorun oldugunu Söyledi 60 TL Fiyat Söyledi Bende Danısıyım dedim Ekran Kartı Güncellestirmelerini Yaptım Hala Sorun devam ediyor.  Alt seviye biçimlendirme yapmak Gerektiğini Söyledi. Bu Yöntemde Zormuş.

Alt seviye biçimlendirme (Low level format) gerekli mi?

gerardworld gerardworld (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    "Ters Format" diye bir şey yok sanırım bir yanlış anlama söz konusu.

    Söz konusu olan Low Level Format yani alt seviye format olabilir.

    Alt Seviye Biçimlendirme (Low Level Format, LLF)

    LLF sabit diskteki önemli sorunların  çözülmesi için kullanılacak yöntemlerden biridir.

    Sabitdiskleri satın aldığınızda üretici tarafından atılan format low level formattır. Sabitdisk sektör ve izlerin yeniden oluşturulması anlamına gelir.

    Sabit diski ilk alındığı durumuna döndüren bir formatlama yöntemidir.

    İşletim sistemi ile atılan format üst seviye formattır. Normal biçimlendirmede dosya sistemi oluşturulur. Üst seviye format yönteminde sadece adres bilgileri silinir. Yani aslında bilgiler sabitdiskte duruyordur.

    Low Level Formatta, yani alt seviye formatta bütün izler yeniden oluşturulduğundan bilgiler bir daha geri getirilemez.

    Low level format, alt seviye biçimlendirme oldukça riski bir işlemdir.

    Low level format aşamasında meydana gelebilecek bir sorunda disk tamamen kullanılmaz hale gelebilir.

    Ayrıca Low level format, alt seviye biçimlendirme diskin ömrünü azaltan bir işlemdir. Gerekli olmadıkça yapılmamalıdır.

    Nv4_disp hatası Nvidia sürücülerinden kaynaklanan bir hatadır. Sabitdiskinizde sorun olma ihtimali oldukça düşük geliyor.

    Nv4_disp mavi ekran hatasını çözmek için şunları deneyebilirsiniz.

    1. Bilgisayarınızı güvenli modda açın.
    2. Denetim masasından Programlar ve özelliklerine girin.
    3. Nvidia'ya dair bütün yazılımları kaldırın.
    4. Kaldırma işlemi bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
    5. Nvidia sitesinden en son sürücüleri indirin ve yükleyin.

    hakan hakan (15424)