Amazon.com Sitesinden (Yurtdışından) Nasıl Alışveriş Yapılır ?

İlk olarak amazon.com online alışveriş sitesinin tarihine bir göz atalım amazon.com 6 temmuz 1994’de Jeff BEZOS tarafından Amerika’da kurulmuştur. Adı ise amazon nehrinden esinlenerek tespit edilmiştir.

Aşağıdaki cevap bölümde amazon.com sitesinden Türkiye üzerinden nasıl alışıveriş yapılacağını detaylı bir şekilde anlattım

tahatugyan tahatugyan (1206)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bu bölümde amazon.com sitesinden nasıl alışveriş yapılacağına adım adım bir bakalım

    Resimler net görünmüyorsa üzerine bir kere tıklamanız yeterli olacaktır

    -          İlk olarak amazon.com sitesine giriş yapıyoruz, Siteye giriş yaptıktan sonra önümüze standart alışveriş sitelerinden alışmış olduğumuz bir alışveriş sitesi teması bizi karşılıyor.

    -          Daha sonra siteye üye olmamız lazım. Bu işlemi gerçekleştirmek için üst kısımda yer alan Your Account sekmesine giriyoruz ve daha sonra açılan pencereden Sign İn butonun altında bulunan New customer? Start here yazısına tıklıyoruz.

    -          Ardından gelen pencereden üyelik işlemlerimizi tamamlıyoruz. Sırasıyla Ad, mail ve Şifre bilgilerimizi giriyoruz. Not: Ad bölüme adımızı yazarken Türkçe karakter kullanmasak daha faydalı olacaktır amazon.com abd sitesi olduğu için adınızda sıkıntı çıkabilir ör : Taşkın yerine Taskin gibi. Bu bilgileri de girdikten sonra alt kısımda yer alan Create your Amazon account butonuna tıklıyoruz

    -          Artık kayıt olduk sıra geldi iletişim bilgilerimizi eklemeye. Bu işlemi gerçekleştirmek için üst kısımda yer alan Your Account sekmesine geliyoruz ve Your Account yazısına tıklıyoruz

    -          Sonrasında önümüze gelen pencereden Setting sekmesini bulup sekmenin içerinde yer alan Add New Address yazısına tıklıyoruz

    -          Ve gelen pencereye iletişim bilgilerimizi yazıyoruz (Not: Türkçe Karakter Kullanmamaya Özen Gösteriyoruz Aksi Halde Sorunlar Yaşanabilir Ör: İstanbul Yerine Istanbul) sırasıyla İsmimizi (Full Name Kısmına), Mahalle ve Sokak Adresimizi (Address line 1 Kısmına) , Apartman Adresimizi (Address line 2 Kısmına) , Yaşadığımız Şehri (City Kısımına), Bulunmakta olduğuz ilçeyi ör İstanbul/Kadıköy (State/Province/Region kısmına), Posta kodumuzu (Zip Kısmına), Ülkemizi (Country Kısmına) , Kimlik (Tc) Numaramızı (ID number kısmına (Gümrükteki işlemleri hızlandırmak için TC girmeniz isteniyor)),  Telefon Numaramızı +90 kodunu kullanmaya dikkat edelim (Phone Number kısmına) giriyoruz ve alt kısımda bulunan Weekend delivery ve Security access code doldurmadan geçseniz de bir sorun teşkil etmez. Gerekli Bilgileri doldurduktan sonra alt kısımda yer alan Save add & Payment method butonuna tıklıyoruz ve adres bilgilerimiz kayıt edip kart bilgileri bölümüne geçiyoruz

    -          Ardından gelen pencerede bulunan kart bilgileri kısmını dolduruyoruz. Sırasıyla: Kart Numarısı (Credit or debit card number kısmına ) , Kartın üzerinde yazan isimi (Cardholder's name kısmına) , Ve kartın son kullanma tarihini ay ve yıl olarak (Expiration Date kısmına) daha sonra alt kısımda bulunan   Select Billing Address  bölümünden yazmış olduğumuz adresi bulup Use this address  butonuna tıklıyoruz

    -          Şimdi amazon.com ana sayfamıza geri dönüyoruz ve satın almak istediğimiz ürünü buluyoruz. Ürünü ararken İngilizce olacak bir şekilde sorguluyoruz maalesef amazon.com Türkçe dil seçeneğini bulundurmuyor. Ben vertical Mouse yani dikey Mouse ürünün satın alma işlemini göstereceğim (Bu ürünü kendimde kullanıyorum amazon.com sitesinden istettim şu anda çok memnunum)

    -          Ve daha sonra önümüze birçok ürün gelecek yalnız burada önemli bir nokta var bu ürünleri hepsi Türkiye’ye gönderim yani kargo lama yapmıyor. Sadece Türkiye’ye gönderi yapan ürünleri filtrelemek için sağ kısımdaki yer alan filtre özelliklerinden   Ship to Turkey kutucuğunu aktif bir hale getiriyoruz ve bu sayede sadece Türkiye’ye gönderimi olan ürünler listeleniyor.

    -          Listeleme işlemi yapıldıktan sonra ürünümüzü seçiyoruz benim vertical mouslarda aldığım Mouse Anker 2.4G Wireless Vertical Ergonomic Optical Mouse, 800 / 1200 /1600DPI, 5 Buttons – Black mouseydu bu mousu tekrar seçip satın alma işlemimiz yapalım.

    -          Ürünümüze girdikten sonra önümüze gelen pencereden satın almak için sağ kısımda bulunan Add to Cart butonuna tıklıyoruz

    -          Ve sonrasında gelen pencereden Proceed to checkout butonuna tıklıyoruz.

    -          Ardından gelen pencereden adresimizi bulup Ship to this address butonuna tıklıyoruz.

    -          Sonrasında gelen pencereden AmazonGlobal Standard Shipping (averages 9-14 business days) kutucuğunu aktif ediyoruz ve Continue butonuna tıklayarak devam ediyoruz

    -          Ardından önümüze ödeme bölümü gelecek. Bu bölümde kart ayarlarımızı yapmamız lazım kullandığımız kart üst kısımda zaten gözükecektir kartımızın döviz kurunu TL yapmamız gerekiyor bunun için kartın alt kısmında bulunan (Change card currency) yazısına tıklıyoruz. Ve açılan pencereden  My card is in Turkish Lira (TRY) kutucuğunu aktif ediyoruz. Bu işlemi de uyguladıktan sonra Continue butonuna basıyoruz ve devam ediyoruz

    -          Devam ettikten sonra gelen pencereden ürünün fiyat tablosu görünecektir tüm detayları ile birlikte fiyatı kontrol ettikten sonra Place your order in TRY butnona basıyoruz

    -          Ve alışverişimiz tamamlandı Thank you, your order has been placed. Yazan bir ekran bizi karşılayacaktır.

    -          Şimdi ise siparişimizi takip edelim. Bu işlemi yapmak için Your Account bölümünden Your Orders yazısına tıklıyoruz

    -          Your orders bölüne girdikten sonra gelen pencereden ürünümüz kargolanma süreci hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Ürünümüz hemen sağ kısmında yer alan Track Package butonuna tıklıyoruz ve önümüze gelmiş olan pencerede bize kargolanma süreci gösteriliyor. Ürünümüz henüz kargolanmamış ürün kargolanma ortalama 2-3 gün arası değişebiliyor. Ürün kargolandığı zaman alt kısımda bulunan Shipment details bölüme bir kargo numarası eklenecektir. şimdi ise kargolanma sürecinden sonrasına bakalım yani ürün abd’den kargolandığı zaman.

    -          Benim daha önceden satın almış olduğum vertical mousun kargolanma bilgisi üzerinden devam edeceğim çünkü kargolanma sürecini en iyi şekilde anlatmak için. Bu ürün bana 9 günde ulaştı. Track Package bölümüne giriyoruz ve alt kısımda Shipment details bölümene bir kargo numarası geliyor ürün kargolandıktan sonra ve bu kargo numarasını kopyalıyoruz ve daha sonra             www.i-parcel.com sitesine giriyoruz. Siteye girdikten sonra Track bölüme kopyaladığımız kodu yapıştırıyoruz ve Track butonuna tıklıyoruz.

    -          Sonra önümüze kargolanma süreçlerini gösteren bir pencere gelecek ben ürün teslim aldığım için fazla işlem görünüyor siz ürünü istettikten sonra kargolanma sürecinin bitmesinin ardından işlemler yavaş yavaş artacaktır.Günler ilerledikçe size şöyle bir i-parcel kargolanma sürecide artacaktır ve ürün türkiye giriş yaptıktan sonra yurtiçi kargoya verilecektir. Ürün yurt içi kargoya verildği zaman sistemde Processed through transit hub YURTICI KARGO TAKIP NO REF 2 YE, TR diye bir metin yer alacaktır.

    -          Şimdi ürün Türkiye giriş yaptıktan sonra nasıl takip edeceğimize bir bakalım. Bunun için www.pts.net adlı web sitesine giriş yapıyoruz. amazon.com bize vermiş olduğu i-parcele yazmış olduğumuz kodu pts.net sitesinde yer alan Gönderi izleme bölüme yazıyoruz veya yapıştırıyoruz ve ara butonuna basıyoruz

    -          Önümüze tekrar bir kargolanma süreci tablosu geliyor tablonun üst ksımında yer alan Ref 2 kodu bizim Türkiye’deki kargo takip numaramız şimdi bu kargo takip numaramızı kopyalıyoruz

    - .Ve www.yurticikargo.com web sitesine giriyoruz ve sağ üst kısımda bulunan Gönderi Sorgula bölüme Ref 2 kodumuzu yapıştırıyoruz ve aramayı gerçekleştiriyoruz.

    -          Önümüze gelen pencereden güvenlik numarasını girip sorgula diyoruz.

    -          Ve Türkiye’deki yurtiçi kargo firmasının gönderi sorgulama sisteminden kargomuzun durumunu öğreniyoruz

    Gümrük İle Alakalı Sorular Ve Cevapları

    Soru :Gümrük vergisi kaç paranın üzerinde ödenir

    Cevap : 75/100 € üzeri ürünlerde gümrük mevzuatlarına göre belirli bir miktarda vergiye tabii tutuluyor.

    • AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18 vergi
    • Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 vergi

    Soru : Gümrükten Hangi ürünler geçmez

    Cevap

    • Cep telefonu ve içine sim kart takılabilen tabletler ile her türlü elektronik cihazlar. Cihaza sim kart takılabiliyorsa bu ürün gümrükten geçemez.
    • Elektronik cihazın içinde radyo veya TV özelliği varsa TRT bandrol uygulaması nedeniyle gümrüğe takılabilir
    • Sağlık bakanlığı tarafından yasaklanan ürünler
    • Sporcu gıdaları Ör: Protein tozu vs.  Milli sporcu belgesine sahip sporcular özel izin ile bu gıdaları da getirebiliyorlar.
    • Alkol ve tütün ürünleri yasaktır ve gümrükten geçmez.
    • Kesici delici bıçak çakı gibi ürünler
    • Ateşli silah ve silah için kullanılabilen malzemeler
    • Kozmetik ürünler, Krem vb. ürünler gibi
    • İlaçların gümrükten geçmesi kesinlikle yasaktır

    Artık uzun ve detaylı bir anlatımın sonuna geldik. Sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz

    Umarım faydalı olmuştur...

    tahatugyan tahatugyan (1206)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Gümrük bilgilerinin ilavesiyle konu tam oldu. Hani derlerya "dört dörtük" gibi.. Eline, klavyene sağlık :) temmuz 7 yıl önce
    • Rica Ederim . Umarım faydalı olmuştur :) tahatugyan 7 yıl önce

    Elinize sağlık güzel anlatım olmuş.Yakın zamanda Black Friday kampanyaları başlayacak.Ben de kampanya ile dahili 3 veya 4 TB lik bir harddisk almayı düşünüyorum.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Rica ederim. eğer alırsan Şimdiden hayırlı olsun diyelim güle güle kullan tahatugyan 7 yıl önce
    • "Black Friday" önümüzdeki Cumamı? Banada haber verirsin @ismailsarp temmuz 7 yıl önce
    • 25-26 Kasım gibi başlayacak sanırım, haber veririm . @temmuz ismailsarp 7 yıl önce

    Mouse'unu iyi günlerde kullan :) Konu muhtevası için çok uğraştığın görülüyor. Ama gerçekten faydalı bir bilgilendirme ve paylaşım.. Mutlaka faydalananlar olacaktır. Bu paylaşım için kendi adıma sana çok teşekkür ediyorum.

    Fakat bir nokta eksik gibi. Zira yurtdışından ürün satın almak herhalde herzaman gümrüksüz olamayacaktır. Gümrük mevzuu küçük değerli alışverişlerde mevzubahis olmamakla birlikte belirli bir limit sonrası mutlaka mevzu olacaktır. Eğer bunuda araştırır, öğrenir ve gümrük alt limit bilgisi ile bununla alakalı prosedürüde muhtevaya ilave edebilirsen bahsettiğim -bana göre- eksiklikte tamamlanmış, bu şekliylede dört dörtlük bir paylaşım gerçekleşmiş olacaktır.

    Hassasiyetin ve gayretlerin için tekrar teşekkür ediyorum.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Sanırım 85 $ ve üzeri verigiye tabi oluyor. ismailsarp 7 yıl önce
    • Rica ederim . Gümrük Olayınıda cevabın alt kısmına yazacağım :) tahatugyan 7 yıl önce
    • 85 $ (255-260 Lira civarı) pek azmış :( Hiç olmazsa 500 $ falan olsaydı. @ismailsarp Gümrük prosüdürünün eklenmesi gerçekten iyi olacak. Bunu konu başlığındada -değiştirerek- belirtirsin herhalde. @tahatugyan temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz cevabımın en alt kısımına ekleme yaptım inceleyebilirsin tahatugyan 7 yıl önce