Android batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Ne zaman batarya kalibrasyonu yapmalıyım?

Batarya kalibrasyonu zararlı mı?

hakan hakan (15424)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android sistemlerde Bataryayı kalibre etmek ne demek?

    Android işletim sistemi Batarya istatistiklerini tutan bir yapıya özelliğie sahiptir. Bu özellike batarya tam dolu veya boş olduğunda değerleri tutar.  Bazen bu değerler bozulur veya hatalı tutulur. Yani normalde bataryanız %5 doluyken siz %40 görebilirsiniz.  Android işletim sisteminde batarya kalibrasyonu bu değerleri normal düzeye getirmeyi ifade eder.

    Burada aslında yapılan Android işletim sisteminin kayıt değerlerini düzeltme işlemidir. Aslında gerçekte bataryayı donanımsal olarak  kalibre etmekten söz etmiyorum. Lityum-ion piller kendi içlerinde elektronik bir devreye sahiptir ve bu devre sayesinde bataryanın tamamen boşalmasının önüne geçer. Bir batarya tamamen boşalırsa bu bataryanın ölmesi anlamına gelir, tekrar şarj olmaz.

    Eğer telefonunuzun batarya göstergesi %100 olmadan takılıyorsa, örneğin %30, %40 civarınayken birden kapanıyorsa telefonunuzun bataryasının kalibre edilmesi gerekebilir. Sorun bataryadan da kaynaklanabileceği gibi öncelikle batarya kalibrasyonu yapmayı denemekte fayda var. Böylelikle en azından bataryanız öldü mü yoksa sadece bir kalibrasyon sorunu mu bunu anlayabilirsiniz.

    Batarya kalibrasyonu yaparken de iki yöntem var. Eğer telefonun rootlu ise o zaman Google Play'den indireceğin kalibasyon yazılımları ile yapabilirsin.

    Eğer telefon rootsuz ise o zaman eski yöntemle kalibrasyon deneyebilirsin.

    Telefon bataryasını rootsuz kalibre etmek için:

    1. Telefon kendini kapatana kadar, yani batarya tam boşalana kadar işlem yapın. Telefon kendini kapatsın.
    2. Telefon kapandıktan sonra tekrar telefonu açın işlem yapmayın. Telefon tekrar kendini kapatacaktır.
    3. Daha sonra telefonu şarja takın ama açmayın.
    4. Telefonunuz doldu mesajını görene kadar şarjdan çıkartmayın.
    5. Telefon %100 doldu göründüğünde telefonu şarjdan çıkartın ve telefonu açın.
    6. Telefonu açtığınızda %100 görünmüyorsa telefon açıkken tekrar şarja takın.
    7. Bu işlemi şarjda çektiğinizde %100 (%98 vb gibi yakın bir değer) görene kadar tekrar edin.
    8. %100 şarjı gördüğünüzde tekrardan telefonu kapanana kadar kullanın, yani tamamen boşaltın.
    9. Telefonu %100 şarj olana kadar şarjda tutun.

    Bu işlemden sonra Android telefonnu bataryasının yeniden kalibre edilmiş olması lazım. Bu yöntemi her zaman kullanmayın, gerektiğinde ve zorda kaldığınızda kullanın. Bataryayı tamamen boşaltak iyi bir işlem değildir. Bu sebepten gerekmediği müddetçe bu yöntem kullanılmamalıdır.

    Telefon bataryasını rootlu kalibre etmek için:

    Eğer telefonunuz root edilmiş ise o zaman şu yöntemi deneyebilirsiniz

    1. Telefon kendini kapatana kadar, yani batarya tam boşalana kadar işlem yapın. Telefon kendini kapatsın.
    2. Telefon kapandıktan sonra tekrar telefonu açın işlem yapmayın. Telefon tekrar kendini kapatacaktır.
    3. Daha sonra telefonu şarja takın ama açmayın.
    4. Telefonunuz doldu mesajını görene kadar şarjdan çıkartmayın.
    5. Telefon %100 doldu göründüğünde telefonu şarjdan çıkartın ve telefonu açın.
    6. Telefonu açtığınızda %100 görünmüyorsa telefon açıkken tekrar şarja takın.
    7. Bu işlemi şarjda çektiğinizde %100 (ya da yakın bir değer) görene kadar tekrar edin.
    8. Telefonu şarjdan çıkartın ve  telefonu restart edin.
    9. Battery Calibration uygulamasını Google Play'den yükleyin.
    10. Telefon %100 şarj gösteriyorken ya da yakın bir değer Battery Calibration uygulamasını çalıştırın ve Battery Calibration 'a dokunun.
    11. Daha sonra telefonu yeniden başlatın.
    12. Daha sonra telefonu %0 olana kadar kullanın ve telefon kapansın.
    13. Telefonun %100 şarj edin.
    14. Kalibrasyon işlemi bitmiş olacak.

    Eğer kalibrasyon işe yaramazsa telefonu sıfırlamayı deneyin. Android sıfırlandıktan sonra her şey normale dönüyor mu kontrol edin.

    Sorun sıfırlamaya rağmen devam ediyorsa telefonun bataryasında sorun var demektir. Yeni bir batarya almak gerekecektir.

    Kalibrason işlemi gerekmedikçe yapılmalıdır. Keyfli kalibrasyon yapmak bataryanızın ölmesine sebep olabilir.

    hakan hakan (15424)