Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir?

Android cep telefonlarda DNS sunucu nasıl değiştirilir, Android tabletlerde DNS sunucu nasıl değiştirilir  aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android Cep telefonunda DNS nasıl değiştirilir? Android Tablette telefonunda DNS nasıl değiştirilir?

    DNS (Domain Name SystemAlan Adı Sistemi) nedir?

    Internet üzerindeki sunucular IP denilen bir tür adrese sahiptir. Örneğin uzmanim.net 37.148.208.103 ip adresine sahiptir.

    Kullandığınız bilgisayarlar daha doğrusu internete erişen cihazlar IP adresleri üzerinden iletişim sağlarlar. DNS sistemi uzmanim.net gibi alan adı ile 37.148.208.103 Ip adresini eşleştirmek ile görevli bir sistemdir. Eğer DNS sistemi olmasaydı uzmanim.net'e girebilmek için tarayıcınıza 37.148.208.103 IP adresini yazmanız gerekecekti.

    IP adresinin akılda tutulması oldukça zordur. Bu sebepten alan adları işimizi kolaylaştırır.  Siz tarayıcınızın adres satırına uzmanim.net yazdığınızda DNS sunucu siz farkında olmadan bunu IP adresine çevirir ve IP adresi ile iletişime geçer.

    Neden DNS değiştirmem gerekebilir?

    Önemli Not:

    Eğer yasaklı sitelere erişim için DNS değiştirmek istiyorsanız, DNS değiştirme çözümü artık bazı siteler için işe yaramıyor. Kesin çözüm için telefonuza VPN yazılımı yüklemelisiniz.
    Ücretsiz tüm VPN programlarını görmek için buraya tıklayın:  Ücretsiz VPN Programları

    Internet servis sağlayıcılar, Turk Telekom, Superonline gibi, zaman zaman içerik filtreleme işlemlerini DNS sunucular üzerinden yaparlar. Yani siz bir siteye erişmek istersiniz, bu site internet servis sağlayıcınız tarafından erişime kapatılmış ise o siteye erişemezsiniz. İnternet servis sağlayıcıların en kolay sansürleme yöntemi DNS sunucu üzerinden gerçekleşir. Bu durumda siz DNS sunucunuzu değiştirebilirsiniz.

    Normal bir ADSL internet kullanıcısı ADSL modemini açtığında IP adresi, DNS sunucu bilgisi gibi bilgiler otomatik olarak internet servis sağlayıcınız tarafından modeminize gönderilir. Bilgisayarınız bu bilgiler ile internete erişir.

    DNS bilgisini değiştirebilmek mümkündür.

    Android tablet ve cep telefonlarında DNS sunucu değiştirmek için şunları yapın

    1. Android  tablet veya Android cep telefonun menü tuşuna dokunun.
    2. Settings / Ayarlara dokunun.Android DNS değiştirme - kablosuz ağlar
    3. Wi-Fi ağları bölümünde bağlı olduğunuz ağa uzunca dokunun.
      Android DNS değiştirme - Kablosuz ağ ayarları
    4. Açılan menüden  Modify Network Config. / Ağ Ayarlarını Değiştirin'e dokunun.
      Android DNS değiştirme - kablosuz ağ gelişmiş seçenekler
    5. Show Advanced Options / Gelişmiş seçenekleri Göstere dokunun.
      Android DNS değiştirme - gelişmiş ayarlar
    6. IP Settings / IP Ayarları bölümünden Static / Statik seçin.
    7. Ekranı hafifçe aşağı kaydırın. DNS 1 ve DNS 2 ye En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? adresinden seçtiğiniz bir DNS sunucuyu girin (Google ve Yandex tercih edilebilir)
      Android DNS değiştirme - DNS IP girişi
    8. Save / Kaydet'e dokunun.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra Android tablet veya Android Cep telefonunda DNS değiştirme tamamlanacaktır.

    hakan hakan (15394)