Android telefondaki veriler nasıl yedeklenir?

Android telefondaki rehber, fotoğraflar, müzikler ve diğer tüm veriler nasıl yedeklenir?

Android telefon yedekleme işlemi aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

brsozl brsozl (1961)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android telefondaki veriler nasıl yedeklenir?

    Birçok veriyi sakladığınız, bütün gün elinizden düşmeyen telefonlarınızın bozulması veya çalınması durumunda ne yapacağınızı hiç düşündünüz mü? Çoğu insan için telefondan ziyade içindeki veriler büyük önem taşıyor. İşte tam bu durumda yedekleme yapmak oldukça önemli.

    Android telefonunuzdaki verileri yedekleyerek bu tarz olumsuz durumlara karşı güçlü bir önlem alabilirsiniz. Bizde bu yazımızda Android telefonunuzdaki verileri nasıl yedekleyeceğinizi anlatacağız.

    Rehberinizi yedekleyin

    Çoğu kullanıcı için rehber belki de telefonundaki en önemli veri. Telefon numaralarının, maillerin ve çeşitli kişi bilgilerinin yer aldığı rehberi yedeklemek için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.

    Yöntem 1: Google hesabı ile rehber yedekleme

    • Ayarlar menüsünden hesaplar kısmını açın.
    • Google hesaplarını görüntüleyin.
    • Varsayılan Google hesabınızın üzerine uzun süre dokunun.
    • Açılan senkronizasyon menüsünden Kişiler’i aktif hale getirin.

    Tüm bu adımların sonucunda rehberiniz Google hesabınız ile senkronize olacaktır. Artık farklı Android telefonlarda Google hesabınız ile giriş yapamanız durumunda rehberiniz otomatik olarak cihaza tanımlanacaktır.

    Eğer dilerseniz kişilerinizi google.com/contacts adresi sayesinde web üzerinden düzenleyebilirsiniz.

    Yöntem 2: Standart yedekleme

    Rehberi standart olarak yedeklemek için rehberden “içe / Dışa Aktar” seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bu sayede tüm kişileri VCF uzantılı tek bir dosyada toplayabilirsiniz.

    Detaylı anlatım için: Android telefonlarda rehber yedekleme nasıl yapılır?

    Fotoğraflarınızı yedekleyin

    Android telefonlarda fotoğraf yedekleme işlemi tüm cihazlarda aynı ayar seçeneği üzeriden yapılmıyor. Yani her cihazda yedekleme seçenekleri farklılık gösteriyor. Bu nedenle fotoğraf yedekleme işlemini Google'ın fotoğraflar uygulaması üzerinden anlatacağız.

    Android telefonlarda fotoğraflar nasıl yedeklenir?

    Google fotoğraflar ile tüm galerinizi Google hesabınız ile senkronize edebilirsiniz.

    Fotoğraflarınızı Google hesabınız ile senkronize etmek ve yedeklemek için Ayarlar menüsünden Hesaplar > Google Hesapları başlığı altından varsayılan Google hesabınız seçin ve Google Fotoğraflar Yedekle’yi aktif edin.

    Ek olarak fotoğraf yedekleme için güvenilir bir depolama servisi olan Dropbox'ı da kullanabilirsiniz. Bu sayede Dropbox'a yüklemiş olduğunuz fotoğrafları eş zamanlı olarak bilgisayarınıza da yedekleyebilirsiniz.

    Oyun kayıtlarınızı yedekleyin

    Android telefonunuzdaki oyun kayıtlarını Google Play Oyunlar uygulaması sayesinde yedekleyebilirsiniz. Oyunlarda geliştirdiğiniz karakteri, köyü, ilerlemeleri yedeklemek için Google Play Oyunlar'da oturum açmanız yeterli.

    Yeni bir cihaza geçtikten sonra aynı oyunu indirip, Google Play Oyunlar hesabınıza giriş yaptıktan sonra oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

    Arama geçimişinizi ve SMS'lerinizi yedekleyin

    Arama geçmişinizi ve SMS'lerinizi yedeklemek için SMS Backup & Restore uygulamasını kullanabilirsiniz.

    Android telefonlarda arama geçmişi ve SMS'ler nasıl yedeklenir?

    • SMS Backup & Restore uygulamasını marketten indirin ve kurun.
    • Uygulamayı başlattıktan sonra “Backup” butonuna dokunun.
    • Açılan ekranda yedek dosya adını, local ya da cloud şeklinde kayıt edilecek yeri belirleyin.
    • Ve son olarak OK butonuna basarak işlemi bitirin.
    • Uygulama giriş ekranından Restore seçeneğine dokunarak alınan yedeği bezer adımlarla geri yükleyebilirsiniz.

    Tüm bu adımların sonucunda Android telefonunuzda yer alan tüm arama geçmişi ve SMS'ler yedeklenecektir.

    Android telefondaki tüm veriler (her şey) nasıl yedeklenir?

    Eğer Android telefonunuzdaki uygulamalarla birlikte her şeyi bir imaj haline getirerek yedeklemek istiyorsanız cihazınızın root yetkisine sahip olması gerekiyor.

    Android cihazınıza root atmak için aşağıda bağlantıdan yardım alabilirsiniz.

    Android telefon nasıl root edilir?

    Cihazınıza root yetkisi verdikten sonra popüler Titanium Backup uygulaması sayesinde telefonunuzdaki her şeyi bir imaj dosyası halina getirerek yedekleyebilirsiniz.

    Titanium Backup indir

    brsozl brsozl (1961)