Android uygulamasına Geçiş(Interstitial) Reklamı ekleme

Android uygulamasına Geçiş(Interstitial) Reklamı  ekleme

Android uygulamama reklam nasıl eklerim?

Android uygulamasına reklam koymak nasıl yapılır?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android uygulamanızı bitirdikten ve Google Play Store üzerinde yayınlamaya başlamadan önce, eğer uygulamadan para kazanma amacı güderseniz uygulama içerisine reklam eklemeniz gerekir.Bu reklamlar uygulamayı kullananlara görünür ve bu sayede uygulama üreticisi de gelir elde etmiş olur.

    Android uygulamanıza 3 farklı reklam seçeneği ekleyebilirsiniz.Bunlar;

    • Banner reklamı (Uygulama üzerinde herhangi bir konumda görünen küçük reklamlar) - Gelir miktarı daha düşük olur
    • Geçiş(Interstitial) reklamı (Uygulama üzerinde görünen ve ekranı kaplayan reklamlar) - Gelir miktarı daha yüksek olur
    • Ödül reklamı (Bu tür reklamda kullanıcıya reklam izlemesi karşılığında bir ödül verilir.Bunu günümüzde çoğu oyunda görebilirsiniz.Örneğin reklamı izlediğinizde normalde saatlerce beklenmesi gereken olayı anında gerçekleştirirsiniz) - Gelir miktarı daha yüksek olur

    Bu yazıda çok sık kullanılan Geçiş(Interstitial) reklamının uygulama içerisine nasıl ekleneceği gösterilecektir.

    Android uygulamasına Geçiş(Interstitial) Reklamı ekleme nasıl yapılır?

    Android uygulamasına reklam göserimi Google Play Service serivisi üzerinden gerçekleşir.Bu yüzden ilk yapılması gereken Uygulamayı geliştirdiğiniz programa Google Play Store servisini eklemek olacaktır.

    Google Play Servisi Android Studio üzerinde eklemek için;

    1. Android Studio yu başlatın.
    2. Tools --> Android --> SDK Manager yolunu izleyerek SDK Manageri başlatın.(SDK MAnageri üst kısımda yer alan semboller aracılığı ile de başlatılabilir.Soru işaretinin sol tarafındaki aşağı ok sembolü SDK Manager i açacaktır.)
    3. Açılan SDK Manager ekranından Sol taraftaki menüden Android SDK bölümünü seçin.
    4. Ardından sağ taraftaki ekrandan SDK Tools sekmesine gelin.
    5. SDK Tools sayfasında Google Play Services isimli servisi bulabilirsiniz.Google Play Services servisini seçerek OK butonuna tıklayın.

    Google Play services kütüphanesini ekledikten sonra Proje içerisine eklenen çeşitli kodlar ile uygulamanıza reklam ekleyebilirsiniz.

    Reklam yayınlamak için AdMob sitesinde kaydolmalı ve Reklamlarınız için kimlik almalısınız.Aldığınız kimlikleri projenize yazarak gelir elde edebilirsiniz.

    Aşama 1: build.gradle (Module app) a Google Play Service kütüphanesini eklemek

    Andoid Projenizde Gradle Scripts altındaki bulid.gradle (Module app) kısmına çift tıklayın ve Google Play Services kütüphesini ekleyin.

    Eklenen:

    compile 'com.google.android.gms:play-services-ads:10.0.1'

    Eklendiği yer;

    dependencies {
        compile fileTree(dir: 'libs', include: ['*.jar'])
        androidTestCompile('com.android.support.test.espresso:espresso-core:2.2.2', {
            exclude group: 'com.android.support', module: 'support-annotations'
        })
        compile 'com.android.support:appcompat-v7:25.0.1'
        compile 'com.google.android.gms:play-services-ads:10.0.1'

    Kodu ekledikten sonra üst kısımda yer alan Synv Now yazısına tıklayın.

    ** Güncel kütüphane versiyonuna buradan ulaşılabilir.Güncelleme olduğunda 10.0.1 versiyonunu düzenleyebilirsiniz.

    Aşama 1: AndroidManifest.xml dosyasına internet izni ekleme

    Android projenizde yer alan manifest --> AndroidManifest.xml dosyasına çift tıklayın ve aşağıdaki kodları ekleyin.

    Eklenen 1:

    <uses-permission android:name="android.permission.INTERNET"/>
    <uses-permission android:name="android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE"/>

    Eklendiği yer;

    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <manifest xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
        package="com.example.[ProjeAdı]">

        <uses-permission android:name="android.permission.INTERNET"/>
        <uses-permission android:name="android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE"/>

    Eklenen 2:

    <meta-data
        android:name="com.google.android.gms.version"
        android:value="@integer/google_play_services_version" />
    <activity
        android:name="com.google.android.gms.ads.AdActivity"
        android:configChanges="keyboard|keyboardHidden|orientation|screenLayout|uiMode|screenSize|smallestScreenSize"
        android:theme="@android:style/Theme.Translucent" />

    Eklendiği yer;

    <application
            android:allowBackup="true"
            android:icon="@mipmap/ic_launcher"
            android:label="Proje Adı"
            android:supportsRtl="true"
            android:theme="@style/AppTheme">
            <meta-data
                android:name="com.google.android.gms.version"
                android:value="@integer/google_play_services_version" />
            <activity
                android:name="com.google.android.gms.ads.AdActivity"
                android:configChanges="keyboard|keyboardHidden|orientation|screenLayout|uiMode|screenSize|smallestScreenSize"
                android:theme="@android:style/Theme.Translucent" />

    Aşama 3: Reklamı ekleyeceğiniz sayfanın java sınıfına gerekli kodları ekleme

    Java sınıfına geçiş reklamı değişkeni ekleyin.

    Eklenen;

    InterstitialAd mInterstitialAd;

    Eklendiği yer;

    public class [JavaSinifiAdı] extends Activity implements View.OnClickListener {
        /**
         * Called when the activity is first created.
         */
    InterstitialAd mInterstitialAd;

    Ardından projeye aşağıdaki kütüphane eklenmez ise el ile Import edin (Bu Android Studio üzerinde otomatik olarak eklenir)

    import com.google.android.gms.ads.InterstitialAd;

    OnCreate metodu içerisine aşağıdaki kodları ekleyin

        public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
            super.onCreate(savedInstanceState);
            setContentView(R.layout.[layoutAdı]);

            mInterstitialAd = new InterstitialAd(this);
            mInterstitialAd.setAdUnitId("[ReklamKimliğiniz]");

            mInterstitialAd.setAdListener(new AdListener() {
                @Override
                public void onAdClosed() {
                    super.onAdClosed();

                    reklamiYukle();
                }

                @Override
                public void onAdLoaded() {
                    super.onAdLoaded();
                    mInterstitialAd.show();
                }
            });

    (AdListener kütüphanesini projenize import edin)

    import com.google.android.gms.ads.AdListener;

    Projenize reklamiYukle metodu oluşturun

    public void reklamiYukle() {
            AdRequest adRequest = new AdRequest.Builder()
                    .addTestDevice(AdRequest.DEVICE_ID_EMULATOR)
                    .build();

            mInterstitialAd.loadAd(adRequest);

        }

    (AdRequest kütüphanesini projenize Import edin)

    import com.google.android.gms.ads.AdRequest;

    Şimdi reklam gösterimi kodu hazırlandı.Uygulama içerisinde reklam göstermek istediğimiz kısma reklamiYukle() metodu ile reklam gösterebilirsiniz.reklamiYukle() metodu OnCreate altında çağrılırsa reklam gösterilmek istenen sayfa üzerinde açıldığı gibi gösterilmiş olur.reklamiYukle() metodu örneğin butonun altında çağrılırsa, butona tıklanıldığında reklam gösterilmiş olur.

    reklamiYukle() metodunu OnCreate altında aşağıdaki gibi ekleyebilirsiniz;

    public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
            super.onCreate(savedInstanceState);
            setContentView(R.layout.[layoutAdı]);

            mInterstitialAd = new InterstitialAd(this);
            mInterstitialAd.setAdUnitId("[ReklamKimliğiniz]");
            reklamiYukle();

    Java sınıfının son hali;

    package com.example.[ProjeAdı];

    import android.app.Activity;
    import android.content.Intent;
    import android.os.Bundle;
    import android.view.View;

    import com.google.android.gms.ads.AdListener;
    import com.google.android.gms.ads.AdRequest;
    import com.google.android.gms.ads.InterstitialAd;

    public class [JavaSinifiAdı] extends Activity implements View.OnClickListener {
        /**
         * Called when the activity is first created.
         */

        InterstitialAd mInterstitialAd;

        public void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
            super.onCreate(savedInstanceState);
            setContentView(R.layout.[LayoutAdı]);

            mInterstitialAd = new InterstitialAd(this);
            mInterstitialAd.setAdUnitId("[ReklamKimliğiniz]");
            reklamiYukle();

            mInterstitialAd.setAdListener(new AdListener() {
                @Override
                public void onAdClosed() {
                    super.onAdClosed();

                    reklamiYukle();
                }

                @Override
                public void onAdLoaded() {
                    super.onAdLoaded();
                    mInterstitialAd.show();
                }
            });

        }
        public void reklamiYukle() {
            AdRequest adRequest = new AdRequest.Builder()
                    .addTestDevice(AdRequest.DEVICE_ID_EMULATOR)
                    .build();

            mInterstitialAd.loadAd(adRequest);

        }

    ismailsarp ismailsarp (6010)