AngularJS nedir?

AngularJS ne işe yarar?

alattin alattin (16999)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    AngularJS nedirAngularJS ne işe yarar?

    AngularJS, Google tarafından geliştirilen bir javascript çatısıdır (framework).

    AngularJS javascript ile geliştirilmiştir.

    AngularJS ile HTML'de yapılması mümkün olmayan dinamik işlemler kolayca yapılabilir.

    AngularJS MVC (Model View Controller) yapısını benimsemiştir. MVC, yazılım dünyasında oldukça popüler bir tasarım kalıbıdır.

    Aşağıda basit bir AngularJS kodu görebilirsiniz

    Kodun nasıl çalıştığını gör

    <!doctype html>
    <html ng-app>
      <head>
        <script src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/angularjs/1.5.8/angular.min.js"></script>
      </head>
      <body>
        <div>
          <label>Ad:</label>
          <input type="text" ng-model="adiniz" placeholder="adinizi yazin">
          <hr>
          <h1>Merhaba, {{adiniz}}!</h1>
        </div>
      </body>
    </html>

    Normal HTML belgesi, NG ile başlayan özellikler ile genişletilir.

    Yukarıdaki örnekte;

    • ng-app yönergesi HTML belgesini AngularJS uygulaması olarak tanımlar
    • ng-model  <h1> ile sarılmış {{adiniz}} alanına veri bağlamak için kullanılmıştır.

    Uygulamada input içine yazılan değer anında <h1> etiketine yazdırılacaktır. Bu dinamik veri bağlamaya bir örnektir.

    alattin alattin (16999)