Antivirüs programının sildiği dosyalar nasıl geri getirilir?

Antivirüs programının sildiği dosyaları geri getirmek mümkün mü?

hakan hakan (15394)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Antivirüs programının sildiği dosyalar nasıl geri getirilir?
    Antivirüs programının sildiği dosyaları geri getirmek mümkün mü?

    Bir dosya antivirüs programı tarafından virüs şüphesi ile silinirse bu dosyayı kurtarmak, dosyayı geri getirmek mümkün. Antivirüs programlarının pek çoğu karantina denilen bir özelliğe sahiptir.

    Karantina özelliğinde dosya sistem üzerinden silindikten sonra uzantısı değiştirilerek başka bir klasöre taşınır. Daha önceden karantina özelliği sayılı antivirüs programında varken şuanda neredeyse tüm güncel antivirüs programlarında karantina özelliği bulunur.

    Antivirüs programı içerisinde Karantina bölümüne girildiğinde virüs şüphesi ile silinen dosyaları görebilir ve bu dosyaları geri getirebilirsiniz.

    Karantina bölümü her antivirüsde farklı bir bölümde bulunur. Örneğin Avast antivirüs'de karantinaya görev çubuğundaki Avast simgesine sağ tıklandığında açılan menüden Karantina seçilerek erişilebilir.

    Eğer kullandığınız antivirüs programında Karantina özelliği yoksa o zaman silinen dosyaları geri getirme, recovery programları ile virüs tarafından silinen dosyaları geri getirebilirsiniz.

    Silinen dosyaları geri getirme   Silinen dosyaları geri getirme linkinde anlatılmıştır.

    hakan hakan (15394)