ASCII kodlarında Türkçe harfler nasıl yazılır ?

Bilindiği üzere ASCII kodlarında Türkçe harflerde yer almakta. Fakat Türkçe karakterler 255 sayısından büyük sayılarla adlandırılıyor.

İkilik düzende 11111111 255'e denk geldiğine göre ve örneğin küçük ş harfi &#351 ile adlandırıldığına göre küçük ş harfi ikilik düzende nasıl kodlanır ?

kubratpc kubratpc (31)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

     &#351 ş karakterinin HTML varlık kodudur. Asci Kodu 159'dur. Aşağıda Türkçe karakterler için HTML kodlarını bulabilirsiniz.HTML Turkce karakter kodları

    ASCII Türkçe karakter kodları

    ASCII Türkçe karakter kodları tablosu

    alattin alattin (16984)
    10 yıl önce cevaplandı

      ASCII (American Standard Code for Information Interchange) standart karakter seti 128 karakterden oluşmaktadır. İlk 32 karakter kontrol karakterleridir.

      Kontrol karakterleri yazdırılamaz karakterler olarak da adlandırılır. Printer gibi cihazlarda data akışının kontrolü için kullanılırlar. 128-255 arasındaki karakterler Genişletilmiş ASCII olarak adlandırılır.

      Code page 857 Genişletilmiş standardına göre; ş karakteri

      Dec(Onlu) 159, Hex (onaltılı) 9F ikili olarak da 10011111 olarak kodlanır.

      Code Page 857 buradan ulaşabilirsiniz.

      cemphp cemphp (651)