Asp.Net MVC : tamamı küçük harf ile yazılmış URL nasıl oluşturulur?

Asp.Net MVC ActionLink ile oluşturduğum linkler Controller ve Action Metod nasıl adlandırıldıysa o şekilde link oluşturuluyor. Örneğin,  Controller adı Haber Action metod adı Ekle ise Actionlink metodu ile

@Html.ActionLink("Haber Ekle", "Ekle", "Haber")

HTML çıktısı /Haber/Ekle şeklinde oluyor. Asp.Net MVC'de URL'lerin /haber/ekle gibi tamamen küçük harf ile nasıl oluşturulmasını sağlarım?

alattin alattin (16999)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Asp.Net MVC'de ActionLink ile link oluşturduğunuzda Controller ve metod nasıl adlandırıldıysa linkler de bu şekilde oluşturulur.

    Tüm linkleri küçük harfler ile oluşturmak SEO açısından önemlidir. Asp.Net MVC de linkleri küçük harf ile oluşturmak için App_Start klasörü altındaki RouteConfig.cs dosyasına

     routes.LowercaseUrls = true;

    satırını eklemeniz yeterli olacaktır. LowerCaseUrls =true ile ActionLink ile oluşturulan tüm URL'ler küçük harf ile oluşturulacaktır.

      public static void RegisterRoutes(RouteCollection routes)
            {
                routes.IgnoreRoute("{resource}.axd/{*pathInfo}");
                routes.LowercaseUrls = true;
                routes.MapRoute(
                    name: "Default",
                    url: "{controller}/{action}/{id}",
                    defaults: new { controller = "Home", action = "Index", id = UrlParameter.Optional }
                );
            }

    alattin alattin (16999)