Aynı LAN(MODEM) Üzerinden Virüs Bulaşırmı

Merhaba, kuzenimin kullanmadığı için vermiş olduğu bir bilgisayar kasası var ve içinde oldukça fazlasıyla çeşitli virüsler var.
Ben aynı modem üzerinden hem kendi bilgisayarımı hemde bu virüslü olan kasayı aynı modem üzerinde LAN kabloları ile bağladığımda benim kendi bilgisayarıma virüs bulaşma ihtimali varmıdır? Var ise bunun önüne nasıl geçebilirim?

Cevaplarınızı bekliyorum, yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

ciddibiri ciddibiri (9)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Mekandaki (yerel ağdaki) bilgisayarları paylaşıma açmazsan ve bilgisayarlar arasında herhangi bir dosya paylaşımında bulunmazsan bir bilgisayardan diğerine virüs bulaşmaz. Bu hususla alakalı olarak rahat olabilirsin.

    Fakat her iki bilgisayarıda kullanacağına göre bazı hallerde dosya paylaşımı ihtiyacıda hissedebilirsin. Veya virüslü PC'de kullandığın bir USB belleği diğer PC'ye takma ihtiyacın olabilir ve bundan ötürü virüs bulaşabilir. Bellekteki verilerini kaybedebilirsin ve/veya diğer PC'ye bu bellek yoluyla virüs bulaştırabilirsin. Bunlarıda gözönüne alarak virüslü bilgisayarı olduğu şekliyle kullanmada fazla ısrarlı olmamalı, uygun bir fırsatta bu bilgisayarı formatlayarak temiz bir windows yüklemesi yapmalısın. Böyle oluncada bu PC'yi hem daha güvenli hemde daha konforlu ve stabil kullanırsın.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Cevabınız için teşekkürler, hayır zaten kesinlikle o bilgisayarda kullandığım dosyaları kendi bilgisayarımda kullanmayacam. Peki bu wiles adaptörü kullansam yine bir virüs bulaşma söz konusu olmaz değilmi? ciddibiri 7 yıl önce
    • Olmaz, olmaz merak etme. Ne modem ne WiFi adaptör kendilerinden virüs taşımazlar, bulaştırmazlar. temmuz 7 yıl önce
    • Peki hocam yardımlarınız için çok teşekkürler. ciddibiri 7 yıl önce
    • Önemli değil, kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce

    Aynı ağda bulunan bilgisayarların birbirleriyle ilişkisi olan bir ortak klasör varsa ve birbirleriyle iletişim kurmalarına izin verilmişse bulaşabilir.Bu ortak klasöre virüs girdi ise, ortak klasöre virüs,zararlı olarak düşer.Ama siz ona tıklamadıysanız aktif hale geçmeyecektir.Yani virüsü sizin de tetiklemeniz gerekli.

    Eğer yine de kuşkulanıyor iseniz bilgisayarınızda virüs taraması yaptırabilirsiniz.Aşağıdaki linklere tıklanıldığında tarama araçlarına ulaşabilirsinz.

    Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?

    Combofix

    @temmuz hocam da cevap vermiş :)

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Bunun aktif olup olmadığını nerden kontrol edebilirim? ciddibiri 7 yıl önce
    • Eğer klasörlerinizi paylaşıma açmadı iseniz varsayılan olarak ağda kapalıdır.Bu sebeple şüphelenmenize gerek yok aslında. ismailsarp 7 yıl önce
    • Tek yapmanız gereken virüslü bilgisayardan flash veya benzeri araçlar ile kendi bilgisayarınıza veri aktarırken, kendi bilgisayarınızda anti virus ve zararlı temizleyici araçlar çalıştırıyor olmanız. ismailsarp 7 yıl önce
    • Açmadım ama belki kardeşim açmış olabilir, http://i.hizliresim.com/mEAjB0.jpg http://i.hizliresim.com/E39noZ.jpg şuan gözüken bu şekilde burda yapmam gereken bir değişiklik varmı acaba? Eğer ağ paylaşıma açık ise kapatmak için. ciddibiri 7 yıl önce
    • Parola aktif ve ayrıca sadece dosya paylaşımını açmak yeterli gelmeyecektir.Klasörlere yazım izinleri de verilmesi gerekli.Bu yüzden sıkıntı oluşacağını sanmam ismailsarp 7 yıl önce