Başka bir kişi sadece telefon numaram ve casus yazılım yoluyla kişisel verilerime ulaştı.

Bunun mümkün olmadığını yazmışsınız ama ben böyle birşey yaşadım. Bu nasıl oluyor gizlilik bu kadar ucuz olmamalı.

ebruq ebruq (1)
8 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sadece telefon numarası üzerinden telefona sızmak mümkün değil.

    Telefonunuz güncel bir yazılıma sahip değilse, güvenlik açığı bulunan bir uygulama yoksa bu bilinen yöntemler ile mümkün değil.  Size gönderilen bir sms, whatsapp mesajı, bazen dikkatsizce açılır ve karşı taraftan bir uygulama yüklenir. Bu durumda elbette casus yazılımların hedefi olabilirsiniz.

    Telefonunuzun marka ve modeli nedir? Bilgi verir misiniz?

    Casus yazılımların %99'u telefon sahibinin bir yakını tarafından, telefona erişimi ola biri tarafından yüklenir. Siz banyodayken, halı saha maçındayken, telefon masanızın üzerindeyken casus yazılıma fiziksel erişimi olan kişi yazılımı yükler. Casus yazılımı yüklemesi 30 saniye sürmez.

    Sadece telefon numarası üzerinden casus yazılımı yüklemek mümkün olsa bu kadar politikacı, siyaset adamı telefon kullanabilir mi sizce?

    Mutlaka gözünüzden kaçan bir ayrıntı vardır.

    Benim burada anlatmak istediğim şey şu: sadece telefon numarası bilinen birine casus yazılım yüklenemez. Bunu yapan Pegasus adında bir casus yazılım mevcuttu ama onun güvenlik açıkları kapatıldı. Kaldı ki Pegasus herkesin erişebildiği bir yazılım değildi. Elbette günümüzde bu tür güvenlik açıkları mevcut olabilir. Ama bilinen bir güvenlik açığı şuan için yok.

    hakan hakan (15424)
    8 ay önce cevaplandı