Batarya Kalibrasyonu nedir, Kalibrasyon nasıl yapılır?

İyi günler. Batarya kalibrasyonu tam olarak nedir? Note 3 için bu yöntemi nasıl uygulamalıyım?

chopin1016 chopin1016 (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Batarya kalibrasyonu işlemi genellikle bataryaların ilk günkü performanslarını vermemesinden ve şarj sürelerindeki tutarsızlıkların azaltılması için yapılan bir batarya düzenleme işlemi diyebiliriz.Örneğin telefonu kullandığınızda %10 pil durumu varken aniden kapanması, siz telefonu takar takmaz şarjının aniden yükselmesi, aslında telefon bataryasının tam dolmadan batarya durumunun %100 durumda olması gibi.İşte yaşanan bu tutarsızlıklar nedeniyle bataryanın belirli bir sürede bir kalibre işleminin yapılması batarya hücrelerinin daha verimli olarak kullanılmasına yardımcı olur ve batarya sürenizi uzatır.Kalibre işlemini uygulayan birçok kullanıcı bu işlemin gerçekten pil performansını arttıdığını söylüyor.

    Kalibre işlemi tüm akıllı telefonlar için uygulanabilir.Bu durumda telefon modelinin kalibre işleminde farklılık göstermesi gibi bir durum olmaz.

    Batarya Kalibrasyonu nedir, Kalibrasyon nasıl yapılır?

    1. Telefonunuzun bataryasını tam olarak boşaltın

    2. Telefonunuzu şarja takın ve hiçbir şekilde şarjdan çıkarmadan en az 8 saat kadar şarj edin.

    3. Telefonunuzu kapatın ve şarjdan çıkarın.

    4. Cihaz kapalı konumda 1 saat tekrar şarj edin.(Doldu simgesi gelsede şarjdan 1 saat çıkarmayın)

    5. 1 saat kadar kapalı konumda şarj ettikten sonra telefonunuzu açın ve birkaç dakika (2-3 dk) açık bırakın ve tekrar telefonu kapatın.

    6.Telefonu kapattıktan sonra tekrar 1 saat kadar süreyle şarj edin.

    Bu işlemlerden sonra kalibre işlemi tamamlanmış oluyor.Kalibre işlemini ayda 1 kez tekrarlamanızda fayda var.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Şarj cihazları pil tam dolduğunda direk şarjı kesmiyor mu? pil dolduktan sonra halen pili şarjda bırakmak nasıl fayda sağlıyor? @ismailsarp mutecessis 7 yıl önce