Batarya virüsü nasıl temizlenir?

Sanırım telefonuma batarya virüsü bulaştı. Telefonun bataryası çok çabuk bitiyor. Bataya virüsü nasıl temizlenir?

Batarya virüsü diye bir şey var mı gerçekten?

alivecan alivecan (337)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Batarya virüsü diye bir şey yok. Bunu söyleyerek başlayayım.

    Virüsler batarya gibi donanım birimlerine bulaşmaz. Virüsün batarya içinde bulaşabileceği bir bölüm bulunmamakta.

    Fakat  virüs bulaşan telefonlarda bataryanın çabuk bitmesi mümkün. Bunun sebeni virüsün sürekli çalışıyor olması ve telefonun işlemci ve ram gibi kaynaklarını kullanıyor olmasıdır. Aynı şekilde virüs internet bağlantısını da aktif tutarak telefonun bataryasını bitiriyor olabilir.

    Son dönemde özellikle android telefon ve tabletlerde çok tehlikeli virüsler söz konusu. Bu virüsler telefonda root yani en yetkili kullanıcı yetkilerine sahip olarak kendini işletim sistemi dosyalarına bulaştırıyor. Bu durumda temizlenmesi neredeyse imkansız hale geliyor.

    Bu virüslerin temizlenebilmesi için telefonun root edilmesi gerekiyor.

    Android telefon nasıl root edilir? linkinde anlatıldığı gibi telefonu root etmelisiniz. Daha sonra virüs taraması yapın.

    Dr Web. Android uygulamasını Google Play üzerinden indirin ve telefonu bir taratın.

    Aynı şekilde Avast ücretsiz'i de indirip telefonu taratmalısınız. Şanslıysanız  virüs temizlenir ve batarya virüsü dediğiniz virüs silinerek  telefon bataryası daha uzun dayanır.

    hakan hakan (15424)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Bu sorun cihaza format atmakla geçer mi ? Olmazsa telefonu servise versek sorunu çözerler mi ? ultramarine 7 yıl önce
    • @ultramarine format çözüm olmayacaktır. Servis yeni bir room yükleyerek sorunu çözebilir. hakan 7 yıl önce