bilgisayar hızımı artırma imkanım var mı?

öncelikle uzmanım ekibine ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. sormak istediğim, bilgisayarımın hızını ekleme-çıkarma yapmadan yalnızca bilgisayardaki ayarları değiştirerek artırabilir miyim?

özellikler: nvidia, intel i5 ve windows8

bilgisayar: lenovo z580

sakinimben sakinimben (3)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bilgisayarın hızını programlardaki veya işletim sistemindeki küçük değişiklikler ile arttırmak elbette mümkündür.

    Bilgisayarın performansını etkileyen en önemli unsurlardan birtanesi bilgisayara bulaşan malware ve başlangıçta otomatik başlayan programlar, hizmetlerdir.

    Bilgisayarınızı malware, adware gibi zararlılardan kurtarırsanız bilgisayarınızın performansı ciddi olarak artacaktır.

    Adware gibi zararlı yazılımlar ücretsiz yazılımlar ile gelir ve son dönemde kullanıcıları en çok zora sokan yazılımların başında gelirler.

    Virüs olmadıkları için anti-virüs programları tarafından tespit edilemezler.

    Bilgisayarınızın performansının artması için öncelikle şunları yapabilirsiniz:

    1. Bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı tarayın. Bunun için Mawarebytes anti-malware kullanabilirsiniz. Malwarebytes anti-malware ücretsiz sürümü işinizi görecektir:
      MalwareBytes nasıl kullanılır?
    2. Daha sonra başlanğıçta açılan programları ve hizmetleri devre dışı bırakın.

    Windows 8 işletim sisteminde bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz:

    Başlangıç uygulamaları, program veya hizmet olabilir. Her ikisinide aşağıdaki yöntemler ile kaldırabilirsiniz.

     Windows 8 Başlangıcında açılan programları kaldırma ve gereksiz servisleri kapatma:

    1. Masaüstü ekranında Windows tuşu ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Çalıştır açılacaktır. Çalıştıra  msconfig yazın enter tuşuna basın.
    3. Sistem Yapılandırması Genel sekmesinde Başlangıç Ögelerini Yükle çek işaretini kaldırın.
      Bilgisayar kapanmıyor - Sistem Yapılandırması
    4. Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle işaretleyin.
      Sonra Tümünü Devre Dışı Bırak tıklayın.
      Bilgisayar kapanmıyor  - Hizmetler
    5. Uygula butonuna basın Sonra Tamam tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Elbette sizin başlangıçta çalışmasını istediğiniz uygulama varsa o seçili kalmalıdır.

    Yukarıdaki işlemlerden sonr bilgisayarınızda gözle görülür bir performans artışı olacaktır.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      tüm adımları uyguladım, işe yarıyor çok teşekkür ederim.

      sakinimben sakinimben (3)
      9 yıl önce cevaplandı

        Advanced SystemCare Free 7.3.0

        http://www.gezginler.net/indir/advanced-systemcare-free.html

        Download et ve kur. Ortalama haftada bir çalıştır, sistem taraması yap. Mutlaka faydasını göreceksin.

        Bu program içerdiği reklam uygulamaları nedeniyle bazı antivirüs yazılımlarında uyarı verebilir. Kurulum sırasında karşınıza çıkabilecek reklam, ana sayfa değişikliği ve araç çubuğu (toolbar) yükleme isteklerine dikkat ediniz.

        temmuz temmuz (12505)