Bilgisayara Ek Ram Takmak İstiyorum Uyarmı?

Bir arkadaşımda fazla Ram var. bunu benim bilgisayara takmayı düşünüyorum ramdan pek fazla anlamıyorum benim bilgisayara uyarmı? Takmak istediğim ramin özellikleri
2 gb ram  ddr2  800 mhz

benim bilgisyarın özellikleri

Ana kart: ASUS P5KPL-AM SE

Ekran kart: Ati radeon hd 3400 series

İşlemci intel pentium e6500 dual core 2.93ghz

Ram: 2 GB ddr2 400 mhz

Bu resimdeki benim kullandığım ram

lion lion (595)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Anakartınızda boşta slot varsa takabilirsiniz.Taktığınız ram ile kullandığnız ram frekansı 800MHZ bu güzel olmuş.Eğer taktığınız ram 667 MHZ olsaydı sizin kullandığınız 800 MHZ rami de 667 MHZ seviyesine düşürmek zorunda bırakacaktı.Yani en düşük MHZ neyse anakart bunu en düşüğün seviyesine çekecekti.

    Düzenleme: DDR ramler ile birlikte gelen çift pompalama özelliği sayesinde, programlar üzerinde görünenen hızı örneğin 400 MHZ, 2 ile çarpmak gerekiyor.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba ismailsarp, ben daha rami takmadm şuanda kullandığım pcdeki ram BlackBox programda 2 gb ddr2 400 mhz yazıyor resimdek göstermiş olduğum arkadaşımın verecği ram ise 2 gb ddr2 800 mhz yazınızdan anladığım kadarıyla sorun olmaz öylemi? lion 7 yıl önce
    • Dur ben cevap vereyim, @ismailsarp yok ortalıkta :) Senin anakart 400 mhz değil, 800 mhz ve üstünü (çift kanal kullanılırsa 667 ve üstünü) destekliyor. Sen asgari desteğin bile altında ram kullanıyorsun şu anda. Sen 800 mhz ilave edersen elbette olur ama bu halde maalesf bu ram'de 800 mhz çalışamayacak, diğeri gibi 400 mhz çalışacaktır. Ama her ikiside 800 mhz olsaydı o halde 800 mhz çalışıyor olacaktı. @ismailsarp daha iyi bilebilir, yanlışlsam düzeltir :) temmuz 7 yıl önce
    • @lion oradaki değerler sizi yanıltmasın, ramler çift kanal ile ilgili o değerleri 2 çarpmanız gerekir. Yani sizin raminizde 400x2 800 mhz gerçek hızında çalışıyor aslında.Arkadaşınızın ramini bilgisayarınıza takın onu da 400 mhz olarak göreceksiniz. Gerçek hızları için 2 ile çarpabilirsiniz. @temmuz hocam bu konuyu gözden kaçırmış olabilir :) ismailsarp 7 yıl önce
    • Yok, gözümden kaçmadıda bunu bende bilmiyordum, sayende öğrendim. Samimi itiraf sucu/cezayı hafifletir :) @ismailsarp temmuz 7 yıl önce
    • Fakat @ismailsarp , son anda gözüme çarptı @lion paylaşımı görüntüde Kanal satırında "Single" yani "Tek" kelimesi görünüyor. Yanılıyormuyuz, ne dersin? Yoksa oradaki "tek" bildirimi bir adet ram demekmi oluyor? Kafam karıştı yahu! temmuz 7 yıl önce
    • Bunun tam anlaşılması için @lion eski ram'i çıkararak arkadaşından gelen ve 800 mhz olduğu zaten belli olan ram'i tek başına PC'ye takar, ondan sonra arabirimde aynı satıra bir daha bakar, oradaki frekans değerinin farklı olup olamadığını görebilir @ismailsarp temmuz 7 yıl önce
    • DDR ramler ile birlikte gelen çift pompalama ile gösterilen hızların 2 ile çarpılması gerekiyor.Bu pompalama tabirini de vikipedi den aldım @temmuz hocam, yanılma yok yani. :) ismailsarp 7 yıl önce
    • @ismailsarp ve @temmuz yardımcı olarak beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Pek bir sorun teşkil edermi bilemiyorum fakat ana kartı yazarken ASUS P5KPL- SE yazmışım şimdi fark ettim bilgisayarımın ana kartı ASUS P5KPL-AM SE olacaktı lion 7 yıl önce
    • hayır farketmiyor, zaten siz yukarıda benim kullandığım bu diye paylaşmışsınız. ismailsarp 7 yıl önce
    • Mesajım altına ASUS P5KPL-AM özelliklerinide ilave ettim. Desteklediği ram özellikleri bakımından diğeriyle bir fark yok @lion temmuz 7 yıl önce

    Senin anakart 400 mhz değil, 800 mhz ve üstünü destekliyor ve senin paylaştığın görüntüde 400 mhz çift kanal hesabıyla 800 mhz oluyor(..muş, bunu birlikte @ismailsarp bilgilendirmesiyle birlikte öğrenmiş oluyoruz) zaten. Bu halde arkadaşından aldığın ram'de takıldığında sistemde toplam 4 gb ddr2 800 mhz fiziksel ram, problemsiz çalışacaktır. Ram'lerde marka farkı olurda bir uyumsuzluk çıkarsa onu bilemem. Bazan bu türden şeylerde olabiliyor ama marka uyuşmazlığı zayıf bir ihtimaldir. Ümit ederim böyle bir problem yaşamazsın.

                                                 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

    temmuz temmuz (12505)