Bilgisayara el ile iP nasıl girilir?

Bilgisayarınızın adsl modenden IP alamadığı durumlarda bilgisayara el ile IP girmek mantıklı bir durumdur.

Bu çözümde Bilgisayara manuel IP nasıl girilir, bilgisayara  manuel IP ataması nasıl yapılır? anlatılmıştır.

hakan hakan (15409)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınız modemden IP almıyorsa el ile IP ataması yapabilirsiniz. Bunun için farklı yöntemler var fakat ben komut istemi üzerinden el ile nasıl IP atanır bu yöntemi paylaşacağım

    Bilgisayara manuel ip girme işlemini Windows 7, Windows 8, Windows 10 işletim sistemlerine uygulayabilirsiniz.

    Manuel ip girme ethernet yani kablo ile bağlanan kişiler için ayrı, kablosuz bağlanmak isteyen kişiler için farklıdır. Aslında sadece değişen "name" parametresidir. Aşağıdaki komutlatı uygularken buna dikkat etmelisiniz.

    Komutları uygularken "is not recognized as an internal or external command,operable program or batch file." gibi bir yazı görürseniz bu komutu yanlış girdiniz demektir. Komutları el ile yazmak yerine kopyala yapıştır yapın.

    Manuel IP nasıl atanır?

    1. Komut istemini Yönetici olarak çalıştırın. Komut istemi nasıl yönetici olarak çalıştırılır bilmiyorsanız bu linkler size yardımcı olacaktır.
      Windows 10'da komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 8'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 7'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
    2. Komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız. Fakat çalıştırmadan önce bilmeniz gerekenler var.  Komutu size uyarlamanız için, öncelikle Adsl modeminizin IP adresini bilmelisiniz. Genelde Adsl modem yerel IP adresi şunlardan biridir
      Bunlardan hangisi sizin adsl modem IP'niz öğrenmek için, tarayıcıyı açın (Chrome, Firefox) ve adres satırına sırası ile http://192.168.0.1 gibi bu ip adreslerini yazın. Karşınıza bir giriş ekranı geliyorsa o sizin modem IP numaranızdır.

    3. Adsl modem IP adresini öğrendikten sonra sizin bir de boş IP adresine ihtiyacınız var.  Eğer modemizin ip adresi 192.168.0.1 ise o zaman siz 192.168.0.2, 192.168.0.3, 192.168.0.4, 192.168.0.5 gibi  sondaki rakamı bir arttırarak kendinize bir IP belirleyebilirsiniz. Eğer ağınızı kullanan başka bir cihaz varsa IP çakışması olabilir. Bu durumda başka bir Ip adresi belirleyebilirsiniz.
    4. Komut isteminde şu komutu uygulayın:

      Ethernet, Kablo için:
      ​netsh interface ip set address name=”ethernet” static 192.168.0.11 255.255.255.0 192.168.0.1

      Wi-fi için:
      ​netsh interface ip set address name=”wi-fi” static 192.168.0.11 255.255.255.0 192.168.0.1

    Bu komutlar

    set address name: Değiştirilecek ağın türü, adı

    192.168.0.11: Atanacak Ip adresi
    255.255.255.0: Subnet mask (değiştirmenize gerek yok, eğer ne olduğunu bilmiyorsanız)
    192.168.0.1: Ağ geçidi, Adsl modemizin Ip adresi

    Aynı şekilde DNS sunucuyu da komutlar ile değiştirmek mümkün. Komut ile DNS değiştirmek için

    netsh interface ip set dns name=”wi-fi” static 8.8.8.8

    Burada 8.8.8.8 DNs sunucu adresidir. Bu komut ile Wi-fi'nin DNS sunucusunu komut ile değiştirilmiş olur.

    Yukarıdaki komutlar ile bilgisayarınıza manuel ip ataması, manuel dns ataması yapabilirsiniz.

    hakan hakan (15409)