Bilgisayarı Beklemeye Alınca veya Yeniden Başlatınca Ses Gidiyor

Merhabalar. Bilgisayarımda anlam veremediğim bir problem var. Bilgisayar kapalı konumdayken açınca, ses ikonunda çarpı işareti oluyor yüklü ses aygıtı bulunamadı yazıyor. Aygıt yöneticisinde ise Ses, video ve oyun deneticileri bulunmuyor. Buna deneme yanılma yöntemiyle bir çözüm ürettim. Sistem aygıtları içerisinde High Definition..... olan sürücüyü kaldırdıktan sonra Eylem>Donanım Değişikliklerini tara diyerek sesi getiriyorum ve Ses, video ve oyun deneticileri bölümü geliyor. İşin ilginç tarafı bilgisayarı beklemeye alınca ya da yeniden başlatınca ses tekrardan gidiyor. Bunu yanında en güncel sürücüyü indiriyorum hatta Aygıtın donanım kimliği ile arama yapıp driver indiriyorum fakat Sürücü Kurulumu Başarısız Oldu: Bu sürücü için aygıtı bulunamadı hatası veriyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

kullanici416491 kullanici416491 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ses kartının üreticisinin veya satıcısının resmi sitesinden kartın işletim sistemine ve pc yapılandırmasına uygun sürücüsünü yüklersen problem çözülür.

    Eğer ses kartı onboard ise anakart -paket- sürücüleri yüklenmelidir.

    Not: Önce sürücüyü kaldırıp sonra değişiklikleri taratıp sürücüyü yeniden yüklemek seni yanıltmasın. Zira o yeniden yüklediğin sürücü farklı bir sürücü değil, tersine yine aynı sürücü oluyor. Yani yine aynı yanlış ve yine aynı uyumsuz sürücü..

    Edit:  Birde Microsoft Update Kataloğundan sürücü yükleyerek dene. Buradaki sürücüler Microsoft tarafından  onaylanmış sürücüler:

    Microsoft Update Kataloğu - İnternet Explorer ile açacaksın (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • yazıda da belirttiğim gibi lenovonun kendi sitesinden modelimi girerek sürücüyü indiriyorum fakat kurarken Sürücü Kurulumu Başarısız Oldu: Bu sürücü için aygıtı bulunamadı hatası veriyor.. hiç bir şekilde kuramıyorum kullanici416491 7 yıl önce
    • Lenovo sitesinden ama işletim sistemine (Hangi windows, kaç bit?) ve laptop modelinede uygun olmalı. Yoksa oradaki birçok sürücüden rastgele herhangi biri değil temmuz 7 yıl önce
    • Eğer PC ile yüklü gelen işletim sistemi aynı yüklü ise Lenovo destekte arama motoruna sadece laptop modelini yazarak sürücü arayabilirsin. Ama windows işletim sistemi değiştiyse (sadece x86-x64 değişikliği bile olsa) sürücüler için farklı ve özel aramalar yapmalısın. temmuz 7 yıl önce
    • İlk aldığımda Windows 8di. Şuan Windows 10. Zaten Lenovo destekten model ve şuanki işletim sistemi bit hepsini filtreleyerek indiriyorum. Bunun yanında donanım kimliği ile aratarak driver indiriyorum fakat yüklemiyor. Ama dedigim gibi mesela sistem aygıtlarından high audio devre dışı bırakıp donanım değişiklrrini tarat diyince ses geliyor. Öyle yaptıktan sonra aygıt yoneticisinden sürücü guncelliyorum indirdiğimi driver ile guncelliyor fakat beklemeye alınca ya da yeniden başlatinca yine başa dönüyor kullanici416491 7 yıl önce
    • Sürücü uyuşmazlığı olarak düşünüyorum. Donanım değişikliklerini taratarak yine aynı sürücüyü yüklediğini daha öncede belirtmiştim. Sen şimdi yeniden Windows 8 yüklesen göreceksinki böyle bir problem olmayacak. Dene istersen. temmuz 7 yıl önce
    • Birde Microsoft Update Kataloğundan sürücü yükleyerek dene. Buradaki sürücüler Microsoft tarafından onaylanmış sürücüler. Linki mesajımın altına ilave ettim. temmuz 7 yıl önce