Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi nasıl anlarım?

32 bit ve 64 bit terimleri, bilgisayarın işlemcisinin (CPU olarak da adlandırılır) bilgileri nasıl işlediğini ifade eder.

64 bit sistemler bilgisayarın belleğini yani RAM'i daha etkin şekilde kullanabilirler. 32 bitlik sistemler teknik kısıtlamalardan dolayı sadece 4GB'a kadar bellek kullanabilirler.

Bilgisayarınızın  32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu anlayabilmek için aşağıdaki işlemleri yapın.

Bilgisayarınızın 32 bit mi 64 bit mi olduğunu nasıl anlarsınız?

alattin alattin (16984)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi nasıl anlarım?

    Bilgisayarınız 32 bit mi yoksa 64 bit mi anlamanın bir kaç yöntemi var. Öncelikle Windows 32 bit mi yoksa 64 bit mi bunu nasıl anlarız bunu anlatacağım daha sonra bilgisayarınızın donanımı 64 bit mi bunu nasıl anlarsınız bunu anlatacağım.

    Yüklü Windows 32 bit mi yoksa 64 bit mi anlama

    Windows işletim sisteminiz 32 bit mi yoksa 64 bit mi şu şekilde anlayabilirsiniz.

    Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi  anlayabilmek için msinfo32 komutundan yararlanabilirsiniz.

    Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows 10 işletim sistemleri için aşağıdaki adımları takip edin.

    1. Windows ve R tuşlarına aynı anda basın.
    2. Açılan çalıştır penceresine şu komutu girin
      msinfo32
    3. Daha sonra enter tuşuna basın. Karşınıza sistem bilgisi ekranı gelecektir
      Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi nasıl anlarım?
    4. Sistem türü karşısında x64-based PC yazıyorsa bilgisayarınız 64 bit Windows yüklü demektir.
    5. Bu alanda x86 yazıyorsa bilgisayarınızda 32 bit Windows yüklü  demektir.

    Donanımınız 64 bit destekliyor mu?

    Bilgisayarınızın donanımı yani anakart, CPU 64 bit olabilir ama size 32 bit Windows kurulmuş olabilir. Bu durumda bilgisayarınıza 64 bit Windows yükleyebilirsiniz.  Her Windows sürümünde 32 bit - 64 bit öğrenme yöntemi farklı. Ben size Windows XP, Windows 7, Windows Vista, Windows 10 gibi tüm Windows işletim sistemlerinde çalışan çok küçük bir programı önereceğim: 64-Bit checker. Bu program donanımınız 64 bit destekliyor mu, bilgisayarınıza 64 bit Windows yükleyebilir misiniz size söylüyor.

    1. 64bit Checker programını buradan indirin: 64bit Checker indir.

    2. Program kurulum gerektirmez. Çalıştırdığınızda şöyle bir ekran gelecek:
      32 bit 64 bit desteği var mı

    3. Your CPU supports 64 bit yazıyorsa donanımınız 64 bit Windows yüklemeye uygun demektir.

    Eğer en üstte 32 Bit yazıyorsa ve  altta Processor bölümünde 64bit yazıyorsa sizin bilgisayarınıza 32 bit Windows kurulu fakat dilerseniz 64 bit Windows kurabilirsiniz demektir.

    Eğer en üstte 32 Bit yazıyorsa ve  altta Processor bölümünde 32bit yazıyorsa sizin bilgisayarınıza 32 bit Windows kurulu 64 bit yüklemeyezsiniz demektir.

    Eğer en üstte 64 Bit yazıyorsa ve  altta Processor bölümünde 64bit yazıyorsa sizin bilgisayarınıza zaten 64 bit Windows kurulu demektir.

    alattin alattin (16984)
    9 yıl önce cevaplandı

      Bilgisayar (Windows 8'de Bu bilgisayar) sağ tık>özellikler

      Windows 8'de ayrıca windows ikonu (görev çubuğu üzerinde sol başta) sağtık menüsü>sistem

      Bu yollarla "Bilgisayarınızla ilgili temel bilgileri görüntüleyin" bölümüne ulaşılır ve orada gerek sistemin kaç bit olduğu bilgisi, gerekse nilgisayarla ilgili diğer temel bilgiler görüntülenir.

      temmuz temmuz (12505)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Alternatif çözüm için teşekkürler temmuz alattin 9 yıl önce
      • Not: Windows 8 görev çubuğunda windows ikonu başlat düğmesidir. temmuz 9 yıl önce
      • Teşekkürlük bir şey yok alattin. temmuz 9 yıl önce