Bilgisayarım geç açılıyor

Bilgisayarım geç açılıyor. Daha önceden 15 saniyede açılan bilgisayarım şimdi 20 dakikada açılıyor.

Windows 8.1 kullanıyorum. Arada Windows 8.1'de  DRIVER_POWER_STATE_FAILURE hatası alıyorum.

Bilgisayara bir oyun yükledim daha sonra böyle oldu.

bcaggul bcaggul (117)
9 yıl önce sordu

  • Dediğim şekilde, oyunu kaldırıp sistem geri alma yaparsan düzelecektir. Fakat harddisk problemi ihtimalide gözardı edilmemeli ve bir ihtimal daha olabilirki power supply (Güç kaynağı) bozulması.. Sırayla dediklerimizi yap, problem belli olacak ve gerekli müdahale ile düzelecektir. Yaptıklarınıda buraya yaz. temmuz 9 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Büyük ihtimalle harddiskinde bad sector oluşmuş. Yani harddiskinde bozuk bölümler oluştuğu için disk okunamıyor. Gerçi başka sebeplerde olabilir ama önce buna bakmak, düzeltmek gerekir.

PC'yi güvenli modda açarsın, cmd komut isteminde chkdsk c: /r /f /x komutunu çalıştırırsın. Veya bilgisayarımdan C' ye sağ tıkla girerek çıkan menüden "denetle" sekmesine girip oradan scan disk yaparsın. Başka bölümler varsa (D, E gibi) aynı işlemleri onlarada yaparsın.

C bölümü için sistem yeniden başlatıldıkdan sonra tarama gerçekleşir, diğer bölümler windows üzerinde taranabilir. Taramalar biraz uzun sürebilir.

Edit 1: Oyun yüklediğinide ilave etmişsin. Oyunuda kaldır ve sistem geri yükleme yap (Normal çalışan tarihe..). Scan disk/chkdsk taramasını yine yap ama. Zararın olmaz faydası olur.

Edit 2: Dediğim şekilde, oyunu kaldırıp sistem geri alma yaparsan düzelecektir. Fakat harddisk problemi ihtimalide gözardı edilmemeli ve bir ihtimal daha olabilirki power supply (Güç kaynağı) bozulması.. Sırayla dediklerimizi yap, problem belli olacak ve gerekli müdahale ile düzelecektir. Yaptıklarınıda buraya yaz. Ayrıca problemi biraz daha anlaşılır şekilde anlat. Mesela sadece sistemin açılmasımı uzun sürüyor yoksa sistem açıldıktan sonra sistem çalışırkende aynı yavaşlık devammı ediyor?

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce cevaplandı

    Windows 8.1 Driver Power State Failure Hatası alıyorsanız bunun sebebi yeni yüklediğiniz bir sürücü ve oyun olabilir. Siz yeni bir oyun yüklemişsiniz, hangi oyun? Bilgisayarınızın markası modeli nedir? Daha işe yarar bilgiler verirseniz daha çabuk çözüm bulabilirsiniz "Acil çözüm" demek yerine biraz daha size yardımcı olacak kişilere bilgi sunmaya çalışmasanız her şey daha kolay olacak.

    Windows 8.1 Driver Power State Failure Hatasının çözümü için şunları deneyin:

    • Oyunun varsa güncellemelerini yükleyin.
    • Windows 8.1 'in güncellemelerini yapın.
    • Ekran kartınızın sürücülerini güncelleyin.
    • Oyun oynarken antivirüs varsa kapatın.

    Ayrıca bilgisayar açılış hızını arttırmak için bilgisayar hızımı artırma imkanım var mı? linkinde anlatılanları yaparsanız performans artışı elde edebilirsiniz.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      Güncellemelerimi yaptım ve oyunu kaldırdım disk taramasıda yaptım sorun çıkmadı açılma sorunu düzeldi teşekkürler ama bu sistemi geri yükleme işinde problem yaşıyorum hiç yüklemediğimden nasıl yapılacağını bilmiyorum bu konuda da yardımcı olur musunuz ? pc samsung recovery fallan var

      bcaggul bcaggul (117)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Probleminin çözüldüğüne sevindim, geçmiş olsun. Şu an için sistem geri yükleme ihtiyacı yok. Olursa Sistem Geri Yükleme'ye şu şekillerde ulaşabilirsin: Windows 7 'de, Başlat>Tüm Programlar>Donatılar>Sistem Araçları>Sistem Geri Yükleme. Windows 8 ve 8.1'de, metro ekranında 'sistem geri yükleme' yazılır ve hemen arama satırı altında beliren 'Sistem geri yükleme noktası oluştur' düğmesi tıklanır. Windowslarda Sistem Geri Yükleme'ye başka ulaşma yollarıda var ama en akılda kalacaklar burada belirttiklerim. Sistem geri yükleme windows kullanıcılarını çoğu zaman zor durumlardan kutarabilir/kurtarabilmektedir. temmuz 9 yıl önce

      CCleaner Die Program var onu kur ve başlangıcta çalışan programları gosteren menü var ordaki Bilgisayarrı kasa bilicek ve virüs Olma Niteligi Yüksek Olanları Durdur  Bu Kadar basit

      e3e3e3 e3e3e3 (15)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Faydası olabilir ama her durumda değil. Bu elbette denenebilir/denenmelidir ama esas olan yavaşlatan sebepleri anlamaya çalışmaktır (Virüs, hatalı program, sistem dosyalarında bir hata, driver, sabit disk veya bir başka donanım problemi vs, olabilir). Haliyle "Bu kadar basit" değil :-) Bazan problem teşkil eden başlangıçtaki program, sen onu başlangıçtan kaldırsan bile yine ısrarla oraya yerleşebilir. Ama bahsettiğin yöntemin problem teşhisinde çoğu zaman işe yarayabileceğide bir gerçek. temmuz 9 yıl önce