Bilgisayarım Kendi Kendine Kapanıyor Neden Olabilir

Samsung Marka bılgısayarım Var Bılgısayarım Durduk Yerde Kapanıyor Bazen Kapanıyor Acıyorum Kapanıyor Acıyorum Boyle 3-4 Defa kapanıyor Tam Olmadık Anlarda Kapanıyor Bazen şarjda Ikende Kapanıyor Bataryada Ikende onceden COk Nadır Olurdu Ama Şuan Sık Olmaya Başladı Vürüs İle Alakalı Birşey Olduğunu Sanmıyorum Sistemin Windows 7 Isınma Ilede alakalı bır sorun deıl  Yardım Beklıyorum Teşekkürler

thedark06 thedark06 (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    merhaba sisteminizin durduk yere kapanmasının 2 adet etkeni vardır

    1.yazılımsal sorunlar

    2.donanımsal sorunlar

    çözüm:

    1.öncelikle bilgisayarınızın içerisindeki ttojen ,virüs gibi yazılımların olup olmadığını kontrol etmek için bir antivirüs ile taratınız ardından sistem hatalarını otomatik olarak düzelten combofix programı ile sistemi düzeltin ardından güncellemelerinizi yapınız sistemde ki gerekli olmayan tollbar veya buna benzer programları kaldırınız  eğer sorununuz devam ediyor ise .

    2.donanımsal sorunları kontrol ediniz (önceki tecrübelerime dayanarak) bilgisyarınızın bu şekilde kapanmasının asıl nedeni aşırı işlemci ısınmasıdır bunun için pc iç bakımın yapılması gereklidir bunu anlamak için noteboouk un altına 2 cm yüksekliğinde 4 köşesine  koyarak cihazı yüksek te tutarak test ediniz eğer kapanmaz ise kesinlikle iç bakımı yaptrınız dediğim gibi ilk aklıma gelen aşırı işlemci ısınmasıdır belirttiğim yöntemleri deneyiniz saygılarımla...

    laboustasarim laboustasarim (693)
    10 yıl önce cevaplandı

      Öncelikle sorunun yazılımsal olmadığını düşünüyorum. Kapanmadan kastınız bilgisayara gelen gücün kesilmesi diye düşünüyorum.

      Isınma sorunu yok demişsiniz fakat ani kapanmaların sebebi yüksek oranda ısı ile ilgili sorunlardır.

      İşlemcilerin içinde aşırı ısınma durumunda kendilerini korumaya alacak bir mekanizma vardır. İşlemci aşırı ısınır ve yanacak duruma gelecekse işlemci kendini koruma amaçlı bilgisayarı kapatır.

      Bilgisayarınız dizüstü mü masaüstü mü?

      Özellikle İşlemci fanı ile işlemci arasındaki termal macun etkisini kaybettiğinde bu sorun ortaya çıkar çözümü ise termal macunun yenilenmesidir.

      Diğer sorunun kaynağı PSU yani güç katı olabilir.  Burada oluşabilecek sorunlar kapanma problemlerine yol açabilir. Burada da PSU'nun değişmesi gerekecektir

      Kesintisiz güç kaynağı kullanıyor musunuz? Kesintisiz güç kaynağı kullanıyorsanız ömrü biten aküler bu tür sorunlara yol açabilir. Kesintisiz güç kaynağını devredışı bırakıp deneyebilirsiniz.

      Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız pilini çıkartıp çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Yine dizüstü bilgisayarlarda ömrü dolan veya arızalanan piller ani kapanma sorunlarına yol açabilir.

      Genel olarak laptop ve masaüstü bilgisayarlarda ani kapanma sorununa yol açacak noktalardan bahsettim. Bunun dışında bize verebileceğiniz spesifik bir bilgi varsa daha detaylı çözüm önerisi yapabilirim.

      hakan hakan (15409)
      10 yıl önce cevaplandı

        en kolay yol git bilgisayarcıya gönder termal macundamı ne sorun varmış de onlar yaparlar

        kullanici220624 kullanici220624 (11)