Bilgisayarım Kendi Kendine Kapanıyor .

Bilgisayarım çok enerji harcayan programlarda kapanıyor . Eskiden Böyle Bir Şey Yoktu . Bilgisayrımın bilgileri :

turansmsk10 turansmsk10 (-78)
7 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

O kadar bilgi muhtevalı görüntüler paylaşmışsın ama bu bilgiler içerisinde esas lazım olanı yok (O kalabalıkta gözümdenmi kaçtı yoksa?). Yani işlemci (CPU) ısıları..

Senin problemin büyük ihtimalle işlemcinin aşırı ısınmasıyla ilgili. Sen şimdi aşağıda linkini vereceğim programla sistem boşta çalışırken ve aşırı enerji harcıyor dediğin programları çalıştırırken ayrı ayrı işlemci sıcaklılarına bak ve konuya ekle, bizde görelim.

AIDA64 Extreme Edition indir

Aida 64 ile sıcaklıklara nereden bakılır:

Program arabiriminde önce "Bilgisayar" tıklanır, sonrada açılan bölümde "Algılayıcı".. Hepsi bu kadar.

Edit:

Desktop için aktif kullanımda 55 derece yüksek sıcaklık sayılsa bile kapanmaya yol açabilecek sıcaklık olmaması lazım. Ama yinede kasa açılarak, iç temizlik yapılmalı, fanların çalışma durumları kontrol adilmeli, gerekirse pervane göbeklerine çok az ince yağ mesela enjekte edilmeli (Eczanelerden alınacak basit bir plastik enjektör ile olabilir), kasa sıkışık ve dar bir alandaysa etrafı açılarak temizlenmeli, mekanda klima varsa açılmalı (yoksa vantilatör kasaya dönük kullanılır) ve daha bunlara benzer şeyler yapılarak sonuçlarını yeniden test etmeli;problemin devam edip etmediğini ve sıcaklığın düşme seviyesini görmeli.

Edit2:

Klima, vantilatör açıkken PCnin kapanmadığını -yorumlarda- belirtmişsin. Öyleyse problem işlemci ısınması kaynaklıdır ve daha önce ifade ettiğim temizlik, bakım benzerleri ile problemde düzelmeler olacaktır. Ama esas ve köklü çözüm, işlemci üzerindeki termal macunun -eskisinin kazınarak temizlenmesi sonrasında- yenilenmesi ile olacaktır. Termal macunun tatbiki sırasında aşırıya kaçılmadan taşmayacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Kolay gelsin.

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce cevaplandı

  • Tamam bi bakarım :) turansmsk10 7 yıl önce
  • Nereden Bakıyorum Sıcaklığa programda ? turansmsk10 7 yıl önce
  • temmuz lütfen bi bakarmısın turansmsk10 7 yıl önce
  • bide core temp uygulamasından bakayım turansmsk10 7 yıl önce
  • Mesajıma altına ekledim, bakarsın. temmuz 7 yıl önce
  • Normalde 30 civarında açınca 55 e kadar yükseliyor turansmsk10 7 yıl önce
  • @alattin bakarmısın ? turansmsk10 7 yıl önce
  • Mesajıma ekleme yaptım. temmuz 7 yıl önce
  • klima ve vantiratör açıkken kapanmıyor ama kapalıyken kapanıo turansmsk10 7 yıl önce
  • Ddiklerimi yap öyleyse problemin çözülecektir. Ayrıca mesaja bir ek daha yapacağım onada bak. temmuz 7 yıl önce
  • tamam sağğol turansmsk10 7 yıl önce