Bilgisayarım Kendi Kendine Kapanıyor ?

Konu başlığında belirtiğim gibi,Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor.Durduk yere dolaşırken Pc kapanıyor kapandığı zaman Monitor ve Kasa'nın ışığı yanıp sönüyor,bu sefer Fişi çekip icindeki elektriğin gitmesini bekliyorum elektrik gidince tekrar fişi takıp Bilgisayarı açıyorum Yarım saat takılıyorum bi daha pc kapanıyor..

YENİ RAM ALDIM OLMADI !
YENİ PSU ALDIM SORUN YİNE ÇÖZÜLMEDİ !
BİLGİSAYARI TEMİZLEDİM OLMADI
BİLGİSAYAR ISISI %35 i geçmiyor ! YANİ SICAK DEĞİL !
FAN ÇALIŞIYOR
TERMAL MACUNUNU DEĞİŞTİRDİM OLMADI.
FORMAT DA ATTIM YİNE OLMADI

KAFAYI YEDİM

Kim bulursa sabah akşam dua ederim.Yeterki bir çare söyleyin.Bir ışık verin Umutlandırın beni !! Lütfen. !

serhatakgl serhatakgl (16)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Klasik denenmesi gereken nerdeyse tüm yöntemleri denemişsiniz.

    Bilgisayarı 30dk dinlendirdikten sonra tekrardan açılabiliyor olması iki şeyi işaret ediyor:

    • Isı sorunu
    • Topraksız veya iyi topraklaması olmayan elektrik hattı.

    İlk seçenekten anladığım kadarı ile siz eminsiniz ve ısı konusunda bir sorun yok. Yine de bu yaz aylarında ortaya çıkan bir sorunsa (kışın oluyor muydu böyle bir sorun?)  ve ortam sıcaklığı çok yüksek ise sorun yaratıyor olabilir.

    İkinci seçenek bilgisayarın  bağlı olduğu elektrik hattında topraklamanın olmaması olabilir. Topraklama olmayan hatlar üzerinde çalışan bilgisayarlarda, bilgisayar üzerinde briken statik elektrik boşaltılamadığı için sorunlara yol açabilir.

    Topraklama elektronik cihazlarda elektrik kaçakları yüzünden oluşabilecek çarpılma vakalarını ortadan kaldırmak için kullanılan  bir yöntemdir. Normalde kullandığınız prizlerin çoğu topraklamay sahiptir fakat önemli olan bulundugunuz binanın toprak hattının olmasıdır.

    Siz topraklı priz kullanabilirsiniz fakat prizin toprak hattının ucu boşta ise bunun hiç bir anlamı yok.

    İmkanınız varsa basitçe topraklama yapabilir veya bir elektrikçiden bu konuda destek alabilirsiniz.

    Basitçe topraklama yapmak için bakır bir kablo ile bilgisayar kasasına bağlantı yapın. (PSU'nun olduğu yerden)

    Daha sonra bu kablonun ucuna bakır bir levha bağlayın ve bu levhayı bahçeniz varsa 50cm derine gömün.

    Tabi bir apartmanda yaşıyorsanız bunu yapmanız mümkün değil.

    Aklıma gelen diğer ihtimalleri yazayım:

    • Aldığınız PSU gücü yeterli mi? Kasanızın ihtiyaçlarını karşılıyor mu?
    • Bilgisayarı açtığınızda işlemciyi %100 kullanan işlemler var mı?
    • Kasanın yan kapatları açık veya uzay montajı denilen şekilde kasasız sisteminizi çalıştırmayı denediniz mi?
    alattin alattin (16999)