Bilgisayarıma CryptoLocker virüsü bulaştığını düşünüyorum

merhaba başlikta dediğim gibi fm 14 oynarken bir anda oyun içindeki resimler kayboldu masa üstüne döndüğümde bir uyarı vardı ve resim dosyalarımın hepsi ve daha bir çok dosya .xtbl uzantılı gözükmeye başladı bu bir Cryptolocker  virüsü mü?

Bilgisayarımda herhangi bir şifreleme olayı olmadı ama ben gene sizin önermiş olduğunuz çözümleri deniyordum shadowexplorer programını indirdim kurdum ve virüsten önceki zamana ait bi kayıdı seçerek export yaptım ama çıkartmış olduğum bu dosyayı nasıl kullanıcam onu bilemiyorum sistem geri yüklemeyi açtiğimda otomatik gözükmüyor orda gözükenlerin hepsi virüs bulaştıktan sonraki tarihe ait ama programla export yapmış olduğum dosyayı nasıl kullanıcam onu bilemiyorum şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

doli doli (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    .xtbl uzantısı yaptığım araştırmaya göre bir tür Crytolocker virüsüne ait. Rus kökenli bir fidye virüsü.

    Maalesef son dönem Crypto locker virüslerinde .xtbl gibi şifreli dosyaları çözmek mümkün değil.

    CryptoLocker virüsü nasıl temizlenir? Şifrelenmiş dosyalar nasıl açılır? linkinde uzunca açıklama bulabilirsiniz. Bu linkteki ShadowExplorer programı ile dosyaları kurtarma ihtimaliniz var.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

      .xtbl uzantısı CTB Locker virüsü türevlerinden birine ait bir uzantı.

      Your personal files are encrypted by ctb-locker linkinde neler yapılabilir anlatmıştım.

      ShadowExplorer programı ile kurtardığınız dosyalar ne tür dosyalar? Virüs sadece resim, film ve belge  türlerini şifreliyor. Yoksa işletim sistemine ve programlara zarar vermiyor.

      Bu sebepten eğer bilgisayarınızda word, pdf belgesi, film ve resim yoksa virüs bilgisayarınızı olumsuz etkilemez. ShadowExplorer kullanmanıza gerek yok.

      Sadece virüsü temizleyin yeter.

      alattin alattin (16999)
      8 yıl önce cevaplandı

      • ShadowExplorer programı ile dosya kurtaramadım virüs bulaştıktan sonra ki tarihler gözüküyo bitek programda o yüzden hiç bi dosyayı kurtaramadım..dediğiniz gibi virüs resim,video ve belge türlerini şifreledi malesef... doli 8 yıl önce
      • Geçmiş olsun umarım önemli dosyalarınız yoktur, maalesef şifreli dosyaları çözmek mümkün değil. alattin 8 yıl önce