Bilgisayarımda mevcut kullandığım windows 8.1 pro var +birde windows 10 kurmak istiyorum hata verirmi?

 Bilgisayarımda mevcut kullandığım windows 8.1 pro +birde windows 10 kurmak istiyorum hata verirmi?

önceki işletim sistemim zarar görürmü?

biraz araştırma yaptım ikisini aynı anda kurmak lazımmış öceki işletim sistemi silip yeniden kurmak istemiyorum

yanına kurmak istiyorum hardiskimde boş alanım  yeterli bilen arkadaşlardan ricam

candan candan (4301)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Problem olmaz, kurabilirsin. İkisini aynı anda kurmama riskli olur hikayedir, merak etme.

    Ben bu iki sistemi aynı PC'de birlikte bulundurmadım ama geçmiş senelerde iki sistem ve bazan üç sistem birlikte kurdum, tıkır tıkır işlemişlerdi. Windows 8.1 ve Windows 10 niye olmasınki (eski sistemlerden dahada çok uyum olur)?!

    Eğer ihtiyaç varsa yapabilirsin.

    İki ayrı sistemin birbirleriyle bir alıp veremedikleri asla olmaz. İkiside birbirlerinden habersiz ve bağımsız çalışırlar.

    Bir PC'de iki işletim sistemi bulundurmak problem olmaz ama dikkat edilmezse ikinci sistem kurulurken ön yükleme problemi çıkabilir; açılış sırasında sistem boot menüde önceki sistem kaybolabilir. Ama bunun için oldukça tecrübesiz ve dikkatsiz olunmalıki böyle bir olumsuzluk zuhur etsin.

    Kaldıki öyle bir problem yaşansa bile yardımcı bazı programlar vasıtasıyla buda hiç zor olmadan düzeltilebilir. Mesela bunlardan en bilineni ve kullanmasıda çok kolay olanının ismi Dual Boot Repair (Repair BCD)'dir. Bu Dual-Boot Onarım Aracı ücretsizdir ve yakın bir zamanda çıkan son sürümüyle Windows 10 işletim sistemlerinede uyumlu hale gelmiştir (Ööceki sürümler Windows 8.1'e kadar desteklemekteydi.).

    İhtiyaç olursa alttaki linke bakabilirsin:

    Dual-Boot Windows Onarım Aracı Fix BCD (tıkla)

    Dual-boot Repair Windows 10 (8.1/8/7/Vista/XP) (tıkla)

    Dual-boot Repair 10 (version 1.3, dbr-1.3.0.0.zip dosyası download edilecek) (tıkla)

    Edit;

    Alternatiftir, Easy BCD 2.3 (Son sürüm):

    EasyBCD 2.3 Windows 10, 8.1, 8 ve 7 32-bit ve 64-bit ile uyumludur, EFI destekler (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • beni aydınlatınız teşekür ederim birşey sormak icab ederse yine sorarım candan 8 yıl önce
    • Kolay gelsin :) temmuz 8 yıl önce
    • Mesajıma ek yaptım, bakarsın. temmuz 8 yıl önce
    • windows 10 kurdum şu an için bir sorun yok teşekür edrim ilginize candan 8 yıl önce
    • İyi günlerde kullan. temmuz 8 yıl önce