bilgisayarımdaki virüs modem üzerinden bulaşıyor

bilgisayarımdaki virüs modem üzerinden bulaşıyor ve bu durumdan modeme bağlı tüm cihazlar etkileniyor. örneğin internetten bazı sayfaları açamıyorum hatta telefondaki bazı uygulamalar bile çalışmıyor.bilgisayarımı kapatıp modemi de kapatıp açtığımda düzeliyor ama bilgisayarımı tekrar açtığımda yine aynı durum yaşanıyor.

muhammed28 muhammed28 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bu tür virüslere dair daha önce paylaşımlar yapmıştık. Özet olarak yeni modem almak tek kesin çare diyebilirim. Büyük olasılıkla modeminiz eski.

    Misfortune Cookie güvenlik açığı nedir? linkinde modeminizdeki bu sorun neden kaynaklanıyor, neler yapabilirsiniz daha öce yazmıştım.

    Yine modem virüsü nasıl temizlenir? linkinde oldukça faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

    alattin alattin (17014)
    7 yıl önce cevaplandı

    • IP Çakışması olamazmı? Belki bir sebepten böyle bir durum oluşmuştur. Acaba?.. temmuz 7 yıl önce
    • Eğer tahmin ettiğim gibi TPLink gibi bir marka ise(neredeyse eski tüm modemlerinde bu güvenlik açığı var), saldırganlar uzaktan modemin DNS bilgilerini değiştiriyorlar. Ayrıca yönlendirme yapıyorlar. Örneğin sen Facebook'a girmek istediğinde seni farklı bir adrese yönlendiriyorlar. alattin 7 yıl önce
    • Direk virüs dediği için bunu yazdım. Şimdi dikkatli okuyunca virüs olmayabilir de. Sorun sayfa açılmamasıymış. alattin 7 yıl önce

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bu olay bilgisayarımı açtığım zaman gerçekleşiyor. bunu bilgisayarımdan temizlemek için bir çözüm yok mudur?

    muhammed28 muhammed28 (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Modemin markası ve modeli nedir? Test etmek için bilgisayarı açmadan telefon, tablet ile birden fazla cihaz ile kablosuz ağ üzerinden internete girin sorun oluyor mu kontrol edin. @temmuz'un dediği gibi bir durum söz konusu olabilir. Virüs dediğiniz için ben reklam sayfaları vs gibi bir etki gördüğünüzü düşünüp modem sorunu olarak yazdım. alattin 7 yıl önce

    Benim yerel ağda bir IP çakışması olabileceği aklıma geldi. Emin değilim ama olabilirde..

    Problem çıkaran PC'ye bir sabit IP ataması yaparak denermisin.

    Mesela Alttaki gibi (Bu misal Modem IP'si 192.168.2.1 varsayımı iledir):

    Edit:

    Huawei HG521 Modem IP adresi (Arabirim adresi) 192.168.1.1

    Kullanıcı adı : admin
    Şifre : ttnet (ttnet dağıtımı modem herhalde)

    Web tarayıcı adres satırına 192.168.1.1 yazarak mdem arabirimine ulaşabiliyorsun. Kullanıcı adı ve şifre: admin/ttnet

    Buna göre sabit IP atamasında;

    IP adresi: 192.168.1.171 (171 şart değil, ben rast gele verdim onu. Bu sondaki rakam 2 ile 255 arası herhangi bir rakam olabilir)

    Alt ağ maskesi: 255.255.255.0 (Bu hep aynıdır. Yani standarttır ve hiç değişmez.)

    Varsayılan ağ geçidi: 192.168.1.1 (Modem IP neyse odur; değişmez)

    olur.

     Edit 2:

    DNS Temizleme yaptınmı? Ayrıca Web tarayıcıları sıfırlamak, sfc /scannow komutuyla muhtemel sistem bozukluklarını düzeltme, eğer problemin ortaya çıkması fazla zaman olmadıysa probleme yol açan PC'de Sistem Geri yükleme ( Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? - tıkla ) gibi çözümler denenebilir. Bunların hiçbiri çözüm sağlamazsa son olarak aklıma gelen çözüm denemesi, modemin hard reseti (fabrika ayarlarına sıfırlanması) ve yeniden ayarlanmasıdır.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Modemin markası huawei hg521v1. Dediğim gibi bilgisayar kapalıyken diğer cihazlarda sorun yok. Ama bilgisayarımı açıp wifiye bağlandığım zaman başlıyor. Mesela bu siteye girebiliyorum ama facebook a giremiyorum. Youtube da videolar açılmıyor. Telefonda da facebook, instagram gibi uygulamalar da çalışmıyor. muhammed28 7 yıl önce
    • Editledim. temmuz 7 yıl önce
    • DNS'yide değiştirirsen iyi olur. Benim paylaştığım resimdeki olabilir (Open DNS). Veya 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yapabilirsin (Google DNS). Hala problem devam ederse DNS temizleme denenir. (flush dns komutu çalıştırılması). temmuz 7 yıl önce
    • sabit ip ataması yapınca sorun düzeldi. teşekkür ederim muhammed28 7 yıl önce
    • :) temmuz 7 yıl önce
    • maalesef sorun yine düzelmemiş..bilgisayarı ve modemi yeniden başlattım.diğer bilgisayar ve telefonlardan da denedim. muhammed28 7 yıl önce
    • Üzüldüm. Mesajımın altına yeniden ek yaptım. Bakarsın. temmuz 7 yıl önce
    • sistem geri yükleme haric hepsini yaptım işe yaramadı. muhammed28 7 yıl önce
    • Sistem geri yüklemeyide denersin. Çoğu zaman etkili çözüm sağlayabiliyor. Eğer problem öncesi bir tarihte kayıtlı geri alma noktası varsa, oraya geri alırsın. Mutlaka bunuda denemelisin. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • Kayıtlı geri yükleme noktası yokmuş maalesef muhammed28 7 yıl önce